Tokom vikenda, iz laboratorije „Analab“ u Pančevu ukradena je izuzetno vredna oprema koja služi za detekciju lažnog meda. Ova oprema je jedina akreditovana metoda na svetu koja može da utvrdi sve vrste šećera koji se nelegalno dodaju u pčelinje proizvode tokom procesa falsifikacije. Dok druge laboratorije mogu da otkriju samo prisustvo nekih šećera, „Analab“ je u mogućnosti da pruži potpuniju analizu. Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS), naglašava da je ovom krađom ozbiljno ugrožena nacionalna bezbednost, ne samo u pogledu meda, već i drugih proizvoda kao što su mleko, mlečni proizvodi, žestoka pića i vino.
Živadinović ističe da je gubitak ove laboratorije blokirao pčelare u njihovoj borbi protiv falsifikata. Policija je, prema njegovim rečima, tek u utorak reagovala na incident. On je dodao da su obavešteni o identitetu počinilaca krađe, ali nije mogao da otkrije više detalja o tome.
Nakon ovog incidenta, SPOS se suočava sa ozbiljnim pitanjem o budućnosti pčelarstva u Srbiji. U saopštenju udruženja naglašava se da bi bez potrebne opreme u borbi protiv pčelarske mafije, pčelari mogli biti prinuđeni da zatvore svoje pčelinjake. Ova situacija dolazi nakon što je nedavno obustavljena analiza kvaliteta i bezbednosti meda u laboratoriji „Analab“, a Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede je prestala da kontroliše pčelinje proizvode na tržištu.
Živadinović je naveo da je SPOS uspeo da obezbedi da se kontrola kvaliteta meda vrši u „Analabu“, koja je dobila akreditaciju u aprilu 2023. godine. Međutim, uprkos dogovoru sa Vladom Srbije da se analiza kvaliteta meda sprovodi, kontrola je obustavljena posle samo nekoliko nedelja, a pčelari su ostali bez informacija o kvalitetu meda na tržištu.
U poslednjih mesec dana, samo je malo uzoraka meda analizirano, dok je na granici otkriveno da nijedan od 200 tona meda koji je trebalo da uđe u zemlju nije bio ispravan. SPOS je zatražio intervenciju od premijera i predsednika Srbije kako bi se obezbedila redovna kontrola tržišta.
Problemi sa falsifikovanim medom dodatno su otežali situaciju pčelarima, jer je cena pravog meda drastično pala usled nelojalne konkurencije. Cene bagremovog nektara su sa sedam evra po kilogramu pale na tri evra, što ozbiljno ugrožava egzistenciju pčelara. Živadinović naglašava da će se, ako se ne reše problemi sa falsifikatima, mnogi pčelari povući iz sektora.
U međuvremenu, SPOS je pokrenuo projekt „Naš med“ kako bi se borio protiv falsifikata. Takođe, pčelari pokušavaju da pronađu nova tržišta, a Ministarstvo privrede im je pomoglo da plasiraju svoj med u Kinu. Prvi promotivni kontingent od 400 kilograma meda je već poslat.
Živadinović naglašava da su od decembra 2023. godine svi proizvodi koje su pčelari prodavali bili analizirani u „Analabu“. On upozorava da je nelojalna konkurencija ozbiljno ugrozila cenu pravog meda i da se mnogi pčelari osećaju obeshrabreno da nastave sa ovim poslom. Uz to, naglašava se i važnost pčela za čitav ekosistem, jer bi njihovo izumiranje dovelo do ozbiljnih problema sa hranom širom sveta.
Na kraju, situacija je ozbiljna, a pčelari su suočeni sa brojnim izazovima koji mogu ugroziti budućnost pčelarstva u Srbiji. Potrebne su hitne mere kako bi se zaštitili i očuvali resursi i kvaliteta proizvoda koji dolaze na tržište.