Nakon što je lider Narodnog pokreta Srbije, Miroslav Aleksić, izjavio da je opstrukcija parlamenta realnija opcija od vraćanja mandata, te da će odluke donositi na nivou koalicije u narednom periodu, javnost je započela diskusiju o političkoj situaciji u zemlji. Aleksić je istakao da lista „Srbija protiv nasilja“ neće se ponašati kao da se ništa nije dogodilo i da će preduzeti borbu kroz parlament kao instituciju.
Aleksić je izjavio da će koalicija „Srbija protiv nasilja“ sprovoditi ideje koje će dati bolje rezultate i da će se boriti protiv izborne krađe, neregularnih izbora i promeniti izborne uslove. On je naglasio da će koalicija delovati na tri fronta – na ulicama, kroz institucije i u saradnji sa međunarodnom zajednicom. Također, Aleksić je istakao da je vlast nastala na osnovu neregularnih izbora i da će koalicija činiti sve kako bi rušila vlast koja nema legitimitet.
Ova izjava lidera Narodnog pokreta Srbije izazvala je različite reakcije u javnosti i političkim krugovima. Dok su pristalice koalicije „Srbija protiv nasilja“ podržale ovakav pristup i najavljenu borbu, politički protivnici su kritikovali ovakav pristup i smatrali ga nekonstruktivnim.
Ana Brnabić, premijerka Srbije, izjavila je da je izjava Miroslava Aleksića neodgovorna i da je opstrukcija parlamenta u suprotnosti sa demokratskim principima. Također, Brnabić je istakla da je parlament mesto gde se rešavaju politička pitanja i da opstrukcija nije način da se postignu ciljevi.
S druge strane, lideri opozicionih stranaka podržali su ovakav pristup koalicije „Srbija protiv nasilja“ i istakli da je opstrukcija parlamenta legitimna politička taktika u borbi protiv nelegitimne vlasti. Takođe, lideri opozicije su pozvali na promene izbornih uslova i ponavljanje izbora kako bi se obezbedila fer i demokratska izborna procedura.
U međuvremenu, međunarodna zajednica je pratila razvoj situacije u Srbiji i izrazila stanje zabrinutosti zbog političke krize. Ambasade i diplomatski predstavnici su pozvali političke lidere na dijalog i rešavanje političkih problema kroz institucionalne mehanizme, umesto kroz opstrukciju i konfrontaciju.
U zaključku, izjava Miroslava Aleksića o operativnoj opstrukciji parlamenta kao realnijoj opciji od vraćanja mandata izazvala je veliku pažnju u javnosti i političkim krugovima. Ova izjava je pokrenula diskusiju o političkim taktikama u borbi protiv nelegitimne vlasti i izazvala različite reakcije među političkim liderima i međunarodnom zajednicom. U narednom periodu se očekuje da će se politička situacija dalje razvijati i da će se razmatrati različite strategije za rešavanje političke krize u Srbiji.