Mađarski premijer Viktor Orban je na kraju samita Evropske unije iznenadio svoje kolege izjavom da nije spreman da produži sankcije protiv Rusije. Orban je rekao liderima EU da će sačekati inauguraciju izabranog predsednika SAD Donalda Trampa 20. januara, a zatim doneti odluku o produžetku sankcija. EU je do sada uvela 15 paketa sankcija protiv Rusije, koje se moraju produžiti na svakih šest meseci. Sledeće produžavanje trebalo bi da se desi krajem januara, 11 dana nakon Trampove inauguracije. Produžavanje sankcija zahteva jednoglasnu odluku svih 27 zemalja članica EU, a Orban može uložiti veto na tu odluku.
Orban je prethodno izjavio za časopis Mandiner da Mađarska računa na Trampa, koji je obećao da će se baviti ukrajinskim pitanjem nakon preuzimanja dužnosti. On smatra da će novo američko liderstvo suprostaviti pro-ratnoj briselskoj eliti u vezi sa ratom u Ukrajini. Orbanova odluka da ne podrži produženje sankcija protiv Rusije mogla bi da izazove kontroverze u EU i dodatno podeli članice Unije.
Mađarska je često kritikovana unutar EU zbog svoje politike prema migrantima, ali Orbanova odluka u vezi sa sankcijama protiv Rusije pokazuje da on ima svoj stav i ne stidi se da ga iznese. Njegova podrška Trampu i očekivanje da će nova američka administracija promeniti politiku prema Ukrajini može imati veliki uticaj na odnose između EU i SAD.
Orbanova odluka mogla bi da otvori pitanje o budućnosti politike EU prema Rusiji i Ukrajini. Ako Mađarska zaista ne podrži produženje sankcija, to bi moglo dovesti do povećanja tenzija u EU i dodatne podele među članicama. Takođe, moglo bi se postaviti pitanje o sposobnosti EU da donese jednoglasne odluke o važnim pitanjima spoljne politike.
Neki analitičari tvrde da bi Orbanova odluka mogla da bude korak ka jačanju odnosa između Mađarske i Rusije, što bi moglo da ima dugoročne posledice na geopolitičku situaciju u regionu. S druge strane, neki smatraju da Orbanova podrška Trampu može da dovede do promena u politici EU prema Rusiji i Ukrajini, i da bi nova američka administracija mogla da utiče na formiranje zajedničke evropske politike prema tim zemljama.
U svakom slučaju, Orbanova odluka je iznenadila mnoge i postavila pitanje o budućnosti evropske politike prema Rusiji. Sačekajmo da vidimo kako će se situacija dalje razvijati i kakve će posledice imati Orbanova odluka na odnose između EU, SAD, Rusije i Ukrajine.