Organizovani prevoz birača na dan izbora neće biti moguć bez prethodne dozvole

Milan Petrović avatar

Ministarstvo za infrastrukturu privremenih institucija u Prištini je objavilo da do sada nije primilo zahteve za izdavanje dozvola za organizovani prevoz birača na Kosovu i Metohiji (KiM) za vreme izbora koji su zakazani za 9. februar. Ova informacija dolazi u kontekstu najave tzv. kosovske policije, koja je istakla da će na dan izbora u KiM moći da uđu samo autobusi koji imaju odgovarajuće ovlašćenje za linije ili koji se pridržavaju pravila međunarodnog prevoza, poznatog kao INTER-BUS.

Prema izvorima iz medija, konkretno portalu Koha, prištinske institucije su jasno stavile do znanja da neće dozvoliti ulazak autobusa koji su organizovano angažovani za prevoz birača bez prethodne dozvole. Ova odluka može imati značajan uticaj na organizaciju izbora, s obzirom na to da bi mogla otežati pristup biračima koji se oslanjaju na javni prevoz kako bi stigli do biračkih mesta.

Ministarstvo za infrastrukturu je dodatno naglasilo da jedini autobusi koji će moći da uđu na teritoriju KiM su oni koji saobraćaju na redovnim linijama, kao i oni koji ispunjavaju međunarodne standarde prevoza. Ova praksa je deo šire strategije Prištine da reguliše ulazak vozila na svoju teritoriju, posebno u kontekstu političkih i bezbednosnih tenzija koje su prisutne na ovom području.

Ova situacija se dešava u trenutku kada Kosovo prolazi kroz niz političkih izazova, a pripreme za izbore se odvijaju u složenoj atmosferi. Iako je organizacija izbora ključna za demokratski proces, ovakve odluke o prevozu mogu dodatno zakomplikovati situaciju, posebno imajući u vidu visoki broj birača koji se oslanjaju na autobuski prevoz.

Takođe, važno je napomenuti da je ova odluka izazvala zabrinutost među političkim akterima i građanima, koji se pitaju kako će se obezbediti pristup biračima koji žive u udaljenim ili ruralnim područjima. Organizovani prevoz birača je često ključan za povećanje izlaznosti na izborima, a ograničenja u prevozu mogu dovesti do smanjenog broja ljudi koji će moći da glasaju.

S obzirom na sve ovo, predstojeći izbori na KiM će biti test za institucije i organizacije koje su odgovorne za obezbeđivanje fer i transparentnog izbornog procesa. U tom smislu, potrebna je jasna komunikacija između različitih aktera, uključujući ministarstva, policiju i prevoznike, kako bi se osiguralo da svi birači imaju mogućnost da ostvare svoje demokratsko pravo.

U kontekstu međunarodnog prava i standarda, važno je da se osigura da svi birači budu tretirani jednako i imaju jednake mogućnosti da učestvuju u izbornom procesu. Ova situacija na KiM može poslužiti kao primer kako lokalne vlasti mogu uticati na demokratske procese i kako je važno da se zajednice uključe u razgovore i dijalog kako bi se obezbedila prava svih građana.

Na kraju, važno je napomenuti da će ishod izbora zavisiti ne samo od broja birača koji dođu na birališta, već i od sposobnosti institucija da obezbede potrebne uslove za fer i slobodne izbore. Održavanje transparentnosti u komunikaciji i procesu organizacije izbora je ključno, kako bi se izbegle tenzije i osiguralo poverenje građana u izborne institucije. S obzirom na sve izazove sa kojima se Kosovo suočava, predstojeći izbori predstavljaju priliku za jačanje demokratskog procesa i izgradnju stabilnijeg društva.

Milan Petrović avatar