Umetnost je oduvek imala dubok uticaj na ljudsku psihu, a Stendalov sindrom je fenomen koji se javlja kada ljudi dožive fizičke simptome poput vrtoglavice i nesvestice prilikom susreta sa izuzetnim umetničkim delima. Ovaj sindrom je nazvan po francuskom piscu Stendalu, koji je svoje iskustvo opisao prilikom posete Firenci.
Istraživači iz muzeja „Mauritshuis“ u Hagu su analizirali kako originalna umetnička dela utiču na mozak u poređenju sa reprodukcijama. Korišćenjem tehnologije za praćenje pokreta očiju i EEG-a, istraživači su otkrili da originalna dela izazivaju deset puta jaču stimulaciju mozga nego reprodukcije. Poseban deo mozga koji je povezan sa introspekcijom i emocionalnom obradom je aktiviran prilikom posmatranja originalnih dela.
Fizička prisutnost originalnih umetničkih dela ima moć da nas uvuče u duboku refleksiju i povezanost sa sobom, za razliku od reprodukcija koje nisu uspele da izazovu isti nivo angažovanja. Muzejski ambijent dodatno doprinosi ovom iskustvu, stvarajući osećaj svečanosti koji reprodukcije ne mogu pružiti.
Važno je negovati kulturu posete muzejima i galerijama, jer ne postoji zamena za lično iskustvo pred originalima. U digitalnoj eri, gde su slike umetničkih dela dostupne na svakom ekranu, važno je podsećati ljude da je lično iskustvo pred originalnim delima neprocenjivo. Mlađe generacije posebno treba da se podstaknu da dožive umetnost na ovaj način, umesto kroz digitalne formate.
Kada sledeći put posetite muzej i stanete pred umetničko delo, dozvolite sebi da se potpuno posvetite posmatranju i da dozvolite svom mozgu da upije svaki detalj. Umetnost može biti iskustvo koje nas menja iznutra, kao što je to opisao Stendal pre skoro dva veka. Uživajte u svakom trenutku pred umetnošću i dozvolite joj da vas inspiriše.