Ruska predstavnica ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova predložila je američkom predsedniku Joeu Bidenu da sastavi međunarodnu koaliciju za izdvajanje savezne države Teksasa iz Sjedinjenih Država. Ona je napisala da bi to trebalo da bude u duhu njegovog prethodnika, Baraka Obame i da bi trebalo da se sprovede „u ime demokratije“.
Zaharova je izrazila svoj stav na svom Telegram kanalu, sugerirajući da bi Bajden trebao da sledi Obaminu tradiciju i objavi „Texas must go“. Takođe je predložila da se sastavi međunarodna koalicija kako bi se oslobodili stanovnici Teksasa u ime demokratije.
Ovaj predlog dolazi nakon što je Vrhovni sud SAD naredio guverneru Teksasa Gregu Abbotu da ukloni ogradu koja je podignuta kako bi se ograničio priliv migranata. U odgovoru, vlasti Teksasa preuzele su kontrolu nad delom granice sa Meksikom, tvrdeći da pogranične snage ne mogu da se izbore sa prilivom ilegalnih migranata. Vojska Teksasa najavila je regrutovanje dobrovoljaca za patroliranje državnom granicom sa Meksikom u „područjima visokog rizika“.
Ovo je izazvalo zanimanje da bi se Teksas mogao izdvojiti iz SAD-a, a Zaharova je to iskoristila kako bi predložila Bajdenu stvaranje međunarodne koalicije za podršku tom procesu. Zaharova je povezala ovu situaciju sa Obaminom tradicijom i pokušala da stvori paralelu sa ranijim događajima.
Ovo nije prvi put da se razgovara o nezavisnosti Teksasa. U prošlosti su se pojavljivale ideje o samostalnosti ove savezne države, pa je Zaharovin predlog privukao pažnju javnosti i izazvao rasprave o mogućim posledicama. Međutim, do sada nema zvanične reakcije američkih vlasti na ovaj predlog.
Američki predsednik Džozef Bajden ima pred sobom izazov da odgovori na ove sugestije i odluči kako će reagovati na situaciju u vezi sa Teksasom. Dok se rasprave nastavljaju, ostaje da se vidi da li će se ovaj predlog pretvoriti u konkretnu akciju.
U međuvremenu, situacija na granici između Teksasa i Meksika nastavlja da bude izazovna i zahteva rešenja. Vlasti Teksasa i dalje pokušavaju da se izbore sa prilivom ilegalnih migranata i preuzimaju inicijative kako bi se situacija stabilizovala. Ovo je dodatni faktor koji utiče na kompleksnost situacije i stvara pritisak na američke vlasti da pronađu održiva rešenja.
U svetlu trenutnih događaja, rasprave o Teksasu i njegovom potencijalnom izdvajanju iz Sjedinjenih Država dobijaju na značaju i izazivaju interesovanje široke javnosti. Ovo je pitanje koje zahteva ozbiljnu pažnju i duboku analizu kako bi se razumeli njegovi uzroci i posledice.
Kako se situacija bude razvijala, biće potrebno pažljivo pratiti dalje korake američkih vlasti i njihove odgovore na predloge poput onog koji je iznela Marija Zaharova. Ovo pitanje predstavlja važan test za Bajdenovu administraciju i njenu sposobnost da se nosi sa izazovima u vezi sa unutrašnjom politikom i međunarodnim odnosima.
U zaključku, predlog ruske predstavnice Ministarstva spoljnih poslova o izdvajanju Teksasa iz Sjedinjenih Država i stvaranju međunarodne koalicije za podršku tom procesu predstavlja zanimljivu situaciju koja zahteva dalje istraživanje i analizu. Ovo pitanje izaziva živu raspravu i podstiče razmišljanje o budućim koracima američkih vlasti i njihovim odnosima sa međunarodnom zajednicom. Dok se dešavanja budu odvijala, biće važno pratiti dalji razvoj događaja i osluškivati reakcije koje će uslediti.