Osmi dan blokade Radio-televizije Srbije

Milan Petrović avatar

Osmi dan blokade zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) donosi nove izazove za zaposlene i novinare ovog javnog medijskog servisa. Na zvaničnom sajtu RTS-a ističe se da radnici, uprkos otežanim okolnostima, nastoje da realizuju i emituju program, ali se suočavaju s brojnim preprekama, uključujući nemogućnost pristupa objektima RTS-a i ometanja na terenu.

Studenti su preuzeli inicijativu i blokirali RTS, zahtevajući raspisivanje novog konkursa za Savet Regulatornog tela za elektronske medije. Njihova poruka je jasna: ne žele da prekinu blokadu dok se njihovi zahtevi ne ispune. Ovaj potez ukazuje na sve veću zabrinutost među studentima o stanju medija u Srbiji i njihovoj ulozi u društvu.

Neformalna grupa zaposlenih na RTS-u takođe je izrazila zabrinutost zbog nedostatka komunikacije od strane rukovodstva. Od početka blokade, zaposleni nisu dobili zvanične informacije niti instrukcije o tome kako da se ponašaju u ovoj kriznoj situaciji. Ovakva situacija stvara dodatni pritisak na zaposlene koji žele da obavljaju svoj posao i pružaju informacije javnosti.

Blokada RTS-a dolazi u vreme kada se medijska scena u Srbiji suočava s brojnim izazovima. Mnogi novinari i novinarke se osećaju ugroženo zbog pritisaka sa svih strana, uključujući političke i ekonomske. U ovoj situaciji, važno je da se čuje glas zaposlenih i da se razume njihova borba za očuvanje slobode medija i prava na rad.

Podrška koju studenti pružaju zaposlenima na RTS-u ukazuje na to da se mladi sve više angažuju u pitanjima koja se tiču slobode medija i transparentnosti. Njihova akcija može biti znak sve većeg nezadovoljstva među građanima koji traže promene u načinu na koji se mediji u Srbiji vode.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da slobodni i nezavisni mediji igraju ključnu ulogu u demokratskom društvu. Oni su odgovorni za informisanje javnosti, ali i za nadzor vlasti i njihovih postupaka. Kada mediji postanu pod kontrolom ili kada im se onemogućava rad, to može imati dalekosežne posledice po demokratiju i pravnu državu.

Pored toga, situacija na RTS-u ukazuje na šire probleme u srpskom društvu. Mnogi građani osećaju da su njihovi glasovi zanemareni, a da institucije ne rade u njihovom interesu. Ova blokada može biti prilika za jačanje dijaloga između različitih društvenih aktera i stvaranje uslova za bolju saradnju između medija, vlasti i društva.

Dok se blokada nastavlja, važno je da se pronađu rešenja koja će omogućiti zaposlenima na RTS-u da obavljaju svoj posao bez straha od pritiska ili ometanja. To može uključivati i promene u načinu na koji se donose odluke u vezi sa medijima, kao i jačanje nezavisnosti Regulatornog tela za elektronske medije.

U ovoj situaciji, podrška građana, kao i drugih organizacija i inicijativa, može biti ključna za postizanje promena koje su potrebne za očuvanje slobode medija. Kroz zajedničke akcije i dijalog, moguće je stvoriti uslove u kojima će mediji moći da rade u interesu javnosti i doprinose jačanju demokratije u Srbiji.

Na kraju, blokada RTS-a je podsetnik na važnost slobode medija i prava na rad. Sve dok se ti principi ne budu poštovali, borba za pravednije i otvorenije društvo mora da se nastavi. U tom smislu, podrška zaposlenima na RTS-u i studentima koji traže promene može biti ključna u oblikovanju budućnosti medija u Srbiji.

Milan Petrović avatar