Osuđenici izlagali radove na Međunarodnom sajmu hortikulture u Beogradu

Milan Petrović avatar

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) po deveti put predstavlja proizvodni program kazneno-popravnih ustanova na 30. Međunarodnom sajmu hortikulture, Beoplantfair, koji se održava u Beogradu od 24. do 26. aprila. Ovaj sajam je prilika da se javnosti pokažu proizvodi koje su izradili osuđenici u različitim kazneno-popravnim ustanovama, a cilj je i promocija njihovog povratka u društvo kroz sticanje veština i zapošljavanje.

Direktor UIK-a, Dejan Carević, istakao je važnost sertifikovanih obuka koje se organizuju u proizvodnim pogonima ovih ustanova. Osuđenici imaju priliku da se obučavaju za deficitarna zanimanja, što im olakšava reintegraciju u zajednicu i pronalaženje zaposlenja. Carević je naglasio da je sticanje teorijskog i praktičnog znanja, kao i radnog iskustva, od suštinskog značaja za poslodavce prilikom zapošljavanja.

On je takođe istakao društvenu odgovornost firmi koje zapošljavaju bivša osuđena lica, ukazujući da ovim potezom obezbeđuju sigurnu egzistenciju ne samo za njih, već i za njihove porodice, u kojima često ima i male dece. Ovaj pristup se pokazuje kao win-win situacija, jer se time smanjuje stopa kriminala, a istovremeno se pomaže ljudima da se ponovo uključe u društvo.

Na sajmu se ove godine predstavljaju proizvodi iz pet kazneno-popravnih ustanova, uključujući KPZ Požarevac (Zabela), zavode u Nišu i Somboru, Okružni zatvor u Smederevu i Vaspitno-popravni dom u Kruševcu. Na izložbenom prostoru od 220 kvadrata prikazani su parkovski i baštenski mobilijar, uključujući žardinjere, ograde, garniture za bašte i druge proizvode od kovanog gvožđa, koji se proizvode u zavodima u Zabeli i Nišu.

Svi posetioci sajma mogu pogledati i garniture, ljuljaške, vrteške i klackalice za decu koje se proizvode u KPZ-u u Nišu, kao i cveće koje uzgajaju štićenici u Vaspitno-popravnom domu u Kruševcu. Ove proizvode karakteriše kvalitet i kreativnost, a posetioci imaju priliku da vide i specijalno priznanje koje je prošle godine dodeljeno KPZ-u u Zabeli za garnituru od kovanog gvožđa, kao i KPZ-u u Nišu koji redovno dobija priznanja za kvalitet svojih proizvoda.

Takođe, posebno priznanje za dizajn dodeljeno je Okružnom zatvoru u Smederevu za unikatno pakovanje rakija, koje se proizvode od voća koje raste na zavodskoj ekonomiji. Ovaj segment je posebno zanimljiv jer pokazuje kako se kreativnost i tradicija mogu spojiti u proizvodnji koja ne samo da je estetski privlačna, već i ekonomski isplativa.

Ovaj sajam predstavlja ne samo priliku za promociju proizvoda, već i važan korak ka smanjenju predrasuda prema bivšim osuđenicima. Njihovo uključivanje u društvo, kroz sticanje veština i zapošljavanje, može pozitivno uticati na zajednicu i doprineti smanjenju stope kriminala.

Osim toga, ovakvi događaji pružaju platformu za dijalog o važnosti reintegracije bivših osuđenika i njihovoj ulozi u društvu. Kroz podršku lokalne zajednice i poslodavaca, bivši osuđenici mogu postati produktivni članovi društva, čime se stvara bolja budućnost za njih i njihove porodice.

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija nastavlja sa svojim naporima da pruži mogućnosti za obuku i zapošljavanje, a Međunarodni sajam hortikulture je jedan od načina da se to postigne. Očekuje se da će ovakvi programi i dalje rasti i razvijati se, nudeći nove šanse za reintegraciju i ekonomski napredak.

Milan Petrović avatar