Osuđenim Srbima na plećima tri kaznena krsta

Milan Petrović avatar

Sedmorica Srba osuđena na doživotnu robiju, a desetorica na drakonske kazne zatvora od 25 do 40 godina provode svoje dane u zatvorima širom Evrope. Tribunal je odlučio da zatvorenici budu izloženi teškim uslovima kako bi im kazna bila što rigoroznija. Mučni uslovi vladaju u zatvorima u Estoniji, Engleskoj, Nemačkoj, Italiji, Francuskoj i drugim zemljama.

Advokati ističu da srpskim zatvorenicima nije priznato pravo, a otežan je i kontakt sa porodicama. Porodice zatvorenika moraju putovati daleko i trošiti velike sume novca kako bi ih posetile, a telefonska komunikacija je skupa i otežana.

Sedmorica Srba su osuđena na doživotnu robiju, dok su desetorici izrečene drakonske kazne od 25 do 40 godina zatvora. Ukupno je Srbima određeno više od 1.000 godina robije. Prvi predsednik RS Radovan Karadžić se nalazi u zatvoru „Vajt“ na engleskim ostrvima, gde su mu uslovi takođe veoma loši.

Države Evropske unije nerado primaju haške zatvorenike, a Srbija već godinama traži da se zatvorenici prebace u zemlju na izdržavanje kazne, ali to nikada nije odobreno. Ujedinjene nacije su donedavno odlučile da zatvorenici ne mogu služiti kaznu u državama bivše SFRJ, a Velika Britanija je stavila veto na izmenu ove odluke.

Ministarka pravde Maja Popović je u Ujedinjenim nacijama istakla da odbijanjem prevremenog ili uslovnog otpusta krše prava optuženih na ravnopravan tretman. Ministarstvo pravde se više puta obraćalo Tribunalu povodom nehumanih uslova u zatvorima, ali nisu dobili adekvatne odgovore.

Srbima osuđenim u Hagu je uskraćen uslovni otpust, a iako su neki priznali krivicu i izrazili kajanje, to nije bilo dovoljno za oslobađanje. Tribunal je promenio politiku i sada je uslovni otpust moguć samo uz priznanje krivice, što se primenjuje i retroaktivno na već osuđene zatvorenike.

Advokati ističu da srpski zatvorenici žive u neadekvatnim uslovima, bez podrške porodica, države ili Crvenog krsta. Zahtevi Srbije da se zatvorenici prebace u zemlju na izdržavanje kazne su do sada ignorisani, a Ministarstvo pravde je upozorilo na nehumane uslove u kojima se srpski zatvorenici nalaze.

Milan Petrović avatar