Javni tužilac Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu podneo je krivičnu prijavu protiv S.Đ. (23) za nasilje u porodici, nasilničko ponašanje i sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje. Policija je primila prijavu da je S.Đ. tukao svoju majku, oca i babu te nakon toga, izašao na ulicu i napao građane bokserkim rukavicama, nanoseći im lakše povrede. Mladić je također fizički napao policijske službenike prilikom njihovog dolaska na mesto događaja.
Zbog sumnje u mentalno zdravlje osumnjičenog, koji pokazuje simptome mentalnih bolesti, javni tužilac naložio je da bude smešten u Kliniku za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“. Prilikom dovođenja u policijsku stanicu, S.Đ. je bio agresivan i pokušao je samopovređivati udarajući glavom o zid i sebe udarajući lisicama na rukama, što su sprečili policijski službenici. Odlučeno je da osumnjičeni bude zadržan u klinici radi neuropsihijatrijskog veštačenja.
Javni tužilac je doneo naredbu za psihijatrijsko veštačenje osumnjičenog i podneo predlog sudu da bude smeštan u kliniku radi istog. Nakon nalaza i mišljenja veštaka, tužilac će preduzeti dalje akcije u skladu sa zakonom.
Ovo je još jedan slučaj nasilja u porodici i nasilničkog ponašanja koji je došao do javnosti. Važno je da se takvi slučajevi prijavljuju i procesuiraju kako bi se zaštitile žrtve i sprečilo daljnje širenje nasilja. Nasilje u porodici je ozbiljan problem koji zahteva ozbiljan pristup i rešavanje.
Nasilje u porodici može imati ozbiljne posledice po žrtve, kao i po društvo u celini. Važno je edukovati ljude o znakovima i posledicama nasilja te ih podstaći da prijave slučajeve nasilja kako bi se sprečilo daljnje širenje problema. Također, važno je pružiti podršku žrtvama nasilja i osigurati im potrebnu zaštitu i pomoć.
Pored toga, važno je obratiti pažnju na mentalno zdravlje osoba koje počine nasilje i osigurati im odgovarajuću podršku i lečenje. Mentalne bolesti mogu biti uzrok nasilnog ponašanja i važno je pružiti pomoć osobama koje se bore sa mentalnim zdravstvenim problemima.
U ovom konkretnom slučaju, osumnjičeni je smešten u kliniku radi psihijatrijskog veštačenja kako bi se utvrdilo njegovo mentalno stanje i eventualni uzroci njegovog nasilnog ponašanja. Nakon veštačenja, nadležne institucije će preduzeti dalje akcije u skladu sa nalazima veštaka.
Važno je da se ovakvi slučajevi nasilja u porodici ne tolerišu i da se žrtve zaštite i obezbedi im potrebna pomoć. Također, važno je raditi na prevenciji nasilja u porodici kroz edukaciju, podršku žrtvama i osnaživanje zajednice da prijavi slučajeve nasilja kako bi se sprečilo daljnje širenje problema. Svaka žrtva nasilja zaslužuje pravdu i podršku, a svako nasilje treba da bude kažnjeno u skladu sa zakonom.