Crkvena muzika, duboko ukorenjena u pravoslavnoj tradiciji, ima blagotvoran uticaj na dušu i telo. Ovaj terapeutski aspekt crkvene muzike objašnjen je u svetim knjigama i potvrđen u žitijima mnogih svetaca.
Na duhovnoj tribini u Čačku “Pevati Bogu = staviti svoj život u stihove” u okviru manifestacije Horsko sretanje pod Kablarom, protojerej-stavrofor prof. dr. Miloš Vesin govorio je o važnosti umerenog psalmopojanja, ističući reči Svetog Jovana Lestvičnika. Navodeći primere iz prakse doktora Maksima Mihajloviča Žižilenka, neuropsihijatra i praktičnog muzičkog terapeuta, otac Miloš je opisao kako je crkveno pojanje korišćeno kao sredstvo lečenja u teškim uslovima logora na Soloveckim ostrvima.
Doktor Žižilenko je, iako lišen lekova, koristio svoje znanje o crkvenom pojanju kako bi lečio zatvorenike, uspostavljajući sistem pevanja koje je imalo terapijski efekat na dušu i telo. Otac Miloš Vesin je istakao značaj poznavanja blagotvornih dejstava crkvene muzike, naglašavajući da je ona potvrđena i u svetim knjigama.
Crkvena muzika, sa svojom duhovnom i terapeutskom snagom, ostaje neprocenjiv izvor utehe i isceljenja, dokaz da zvučni glasovi mogu dopreti do najdubljih delova našeg bića i doneti ravnotežu, mir, duhovno, duševno i telesno blagostanje. Ova tema je obradjena na nadahnut i slikovit način od strane protojereja-stavrofora Miloša Vesina, stručnjaka koji je završio i studije psihologije i muzike pored Bogoslovskog fakulteta u Beogradu, te postdiplomske studije iz teologije u Lucernu. Upravo kroz životne priče svetaca i praktičnih primera muzičke terapije, otac Miloš otkriva koliko je važno osluškivati melodije crkvene muzike kako bismo dosegli unutrašnji balans i harmoniju duha, tela i duše.