Dvadesetšestogodišnja devojka iz Beograda, M. B., deli svoje iskustvo sa mesečarenjem i tvrdi da je to nasledna pojava u njenoj porodici, budući da mesečare i njen otac, starija sestra i brat. Često se dešava da se probudi van kreveta, obavlja svakodnevne aktivnosti poput kuvanja i presvlačenja, a sve to dok su joj oči otvorene. M. B. se seća situacije kada je visila kroz prozor ili se povredila razbijajući staklo, dok je bila potpuno nesvesna svojih postupaka.
Stručnjaci objašnjavaju da benigna parasonija, koja uključuje mesečarenje, češće pogađa decu u prvoj polovini spavanja, dok kod odraslih može biti povezana sa neurološkim problemima. Psiholog Marija Milenković savetuje da se osoba probudi iz faze mesečarenja i ostane budna kako bi mozak aktivirao svoje funkcije i postala svesna svojih postupaka. Terapija može biti korisna u radu na potisnutim stresnim događajima.
Tamara Grujić, voditeljka, takođe deli svoje iskustvo sa mesečarenjem koje se intenziviralo pod stresom. Prilikom jednog incidenta tokom mesečarenja, završila je u krevetu kolege, zbog čega je bila besna sledećeg jutra. Njen suprug i prijatelj su je tražili po hotelu dok je bila van svesti. M. B. i Grujić ističu da se mesečarenje može povezati sa stresom, promenom okruženja ili poremećajem bioritma, te da može dovesti osobu u opasnost ukoliko se ne obrati pažnja na to stanje.