Radiša Roskić, advokat i Maja Jovanović iz Nacionalne asocijacije za podršku komentirali su izjavu jednog od optuženih za ubojstvo Danke Ilić (2), da ne samo da nije kriv za zločin, već da djevojčicu nikada u životu nije ni vidio.
Roskić je postavio pitanje zašto osumnjičeni nije odmah nakon hapšenja dao ovakvu izjavu, već je ćutao više od dva mjeseca. Optuženi ima pravo braniti se na način na koji smatra da će mu donijeti korist. Sud će procijeniti svaku njegovu izjavu i vjerovati onome što se uklapa u ostale dokaze. U ovom tragičnom događaju postoje mnoge nelogičnosti. Jedna od njih je zašto optuženi nije odmah rekao da nikada nije vidio djevojčicu. Istraga može trajati i duže od šest mjeseci, ali u tom roku optuženi moraju biti pušteni kako bi se mogli braniti sa slobode, poručio je Roskić.
Jovanović je rekla da nije isključena mogućnost pojave novih dokaza i informacija u budućnosti koji bi mogli promijeniti smjer istrage. Moramo sagledati sve segmente istrage. Ovo stvara dodatnu konfuziju. Ne možemo gledati Danku kao ubijenu djevojčicu bez tijela. DNK materijal nije samo kap krvi. Nemoguće je da su uklonili svaki biološki trag. Moramo ostaviti mogućnost da se pojave novi dokazi i pokazatelji koji bi mogli preokrenuti proces istrage. Vjerujem da u nekom trenutku možemo očekivati nove informacije i novi smjer istrage. Govoreći o vremenu ćutanja, postoji savjetovanje od strane branitelja, gdje tišina zahtijeva određeni vremenski period kako bi se vidjelo postoje li dokazi koji bi ugrozili takvo izlaganje. Svaka informacija je vrlo važna, rekla je Jovanović.
U Srbiji se događaju razne situacije koje zahtijevaju pažnju i brzu reakciju institucija kako bi se osigurala pravda i sigurnost. Istraga o ubojstvu Danke Ilić (2) je samo jedna od mnogih koje se trenutno provode. Važno je da se sve informacije pažljivo prouče kako bi se otkrila istina i pronašli krivci. Nadamo se da će pravda biti zadovoljena i da će se krivci odgovarati za svoje zločine. Svi smo odgovorni za zaštitu nevinih i osiguranje sigurnosti za sve građane.
Uvjereni smo da će istina izaći na vidjelo i da će pravda biti dostignuta. Važno je da se ovakvi slučajevi ozbiljno shvaćaju i da se nastavi raditi na sprečavanju takvih zločina u budućnosti. Građani imaju pravo živjeti u sigurnom okruženju i biti zaštićeni od nasilja i zlostavljanja.
Kroz suradnju s institucijama i organizacijama koje se bave zaštitom djece i pružanjem podrške žrtvama nasilja, možemo zajedno raditi na stvaranju sigurnijeg društva za sve. Nasilje nikada nije rješenje i moramo se zajedno boriti protiv njega u svim oblicima. Zajedno možemo stvoriti bolje sutra za sve nas.
Žrtve nasilja zaslužuju pravdu i podršku kako bi se oporavile od traumatičnih iskustava i ponovno izgradile svoje živote. Nadamo se da će vlasti nastaviti raditi na osiguravanju prava svih građana i pružanju podrške žrtvama nasilja.
Kroz edukaciju i osvješćivanje javnosti o važnosti prevencije nasilja i pružanju podrške žrtvama, možemo zajedno raditi na stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva za sve.
Ujedinjeni u borbi protiv nasilja i zaštiti prava svih građana, možemo zajedno stvoriti bolju budućnost za sve nas. Svi smo odgovorni za stvaranje sigurnog okruženja u kojem će svi građani moći slobodno živjeti i ostvarivati svoje potencijale.
Nasilje ne smije biti tolerirano ni jednoj osobi i moramo se zajedno boriti protiv njega kako bismo osigurali sigurno i pravedno društvo za sve. Radimo zajedno kako bismo zaštitili žrtve nasilja i osigurali pravdu za sve građane.
Kroz zajedničke napore i suradnju svih institucija i organizacija, možemo stvoriti bolje sutra za sve nas. Nastavimo raditi zajedno na stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva za sve.