Berba višnje u Topličkom i Jablačničkom okrugu je u toku, a otkupljivači za prvu klasu nude od 70 do 80 dinara po kilogramu. Proizvođači ovog voća su u boljem položaju nego prethodne godine, ali su troškovi proizvodnje porasli. Proizvođač oblačinske višnje iz Vlasotinaca Dušan Stojanović ističe da trenutno otkupljivači nude 70 dinara u Vlasotincu i 80 dinara u leskovačkom kraju, ali dodaje da se mora organizovati prevoz za dodatnih 10 dinara.
Stojanović ističe da je teško pronaći računicu uz ovogodišnju otkupnu cenu zbog povećanih troškova proizvodnje. Dnevnica berača je 3.000 dinara, ali radnici ne rade u kontinuitetu zbog vremenskih uslova. Višnja mora da se obere do sledećeg vikenda, a Stojanović ističe da su cena i kvalitet problema koji proizvođači ističu već duže vreme.
Mnogi višnjari nisu uspeli da pokriju uložena sredstva u proizvodnju i odustali su od voćarstva. Dragomir Tulović iz Gornjeg Milanovca prestao je da se bavi voćarstvom prošle godine, dok Nenad Bodolec iz okoline Bačke Topole ima mašinsko branje, što ga stavlja u bolju poziciju u odnosu na proizvođače koji plaćaju radnike za ručno branje.
Institut za agroekonomiju ocenjuje da su proizvođači višanja u boljem položaju ove godine u poređenju sa proizvođačima malina i borovnica. Potražnja za višnjom je velika, kvalitet je dobar, a cena za prvu klasu se kreće oko 70 dinara po kilogramu. Očekuje se i nešto veća cena u narednom periodu. Višnjari za industrijsku proizvodnju očekuju i veću cenu, oko 50 dinara po kilogramu.
Profesor Zoran Rajić ističe važnost praćenja konkurencije, posebno Turske koja takođe ima dobar rod višnje, ali i niže cene od Srbije. Višnjari ukazuju na problematiku cene i kvaliteta i ističu da je potrebno smanjiti troškove proizvodnje kako bi se ostvarila veća zarada. Otkup višnje se vrši početkom sezone, a proizvođači se nadaju boljoj ceni u narednom periodu.