Otkup kupine ne donosi zaradu

Milan Petrović avatar

Radna grupa za unapređenje tržišta malina, kupina, jagoda, borovnica i ribizli formirana je od strane Vlade Srbije kako bi se analizirala situacija u oblasti proizvodnje jagodastog voća i pružila pomoć voćarima. Fokus će biti na kritičnim tačkama u tržišnom lancu od rasadničarske proizvodnje do plasmana na tržište.

Trenutna otkupna cena kupine iz konvencionalne proizvodnje je 120 dinara po kilogramu, dok organska kupina dostiže cenu od 150 dinara. Međutim, ovi prihodi ne pokrivaju proizvodne troškove voćara, posebno uz loše vremenske uslove koji su smanjili ovogodišnji rod. Voćari ističu da su dnevnice i troškovi proizvodnje porasli, te da bi cena trebala biti iznad 200 dinara po kilogramu kako bi ostvarili profit.

Voćari su zabrinuti zbog nedovoljnog finansijskog doprinosa u proizvodnji kupine, s obzirom da je situacija iz sezone u sezonu sve teža. Prepoznata je visoka pozicija Srbije u svetu po proizvodnji kupina, koje se najviše gaje u zapadnoj i južnoj Srbiji, ali i u drugim oblastima. Suša i ekstremne temperature mogu prouzrokovati štete u proizvodnji.

Ovogodišnji početak berbe kupina započeo je u nepovoljnim uslovima uz manji prinos zbog sušnog proleća i visokih temperatura. Stručnjaci za voćarstvo ističu da je početak vegetacije ove godine za kupinu bio loš, te da su se pojavile bolesti poput pepelnice. Berba kupina se izvodi u nekoliko navrata u periodu od 30 do 40 dana, a plodovi sazrevaju postepeno.

Voćari se nadaju da će situacija na tržištu jagodastog voća biti unapređena kroz radnu grupu Vlade Srbije, te da će se stabilizovati otkupne cene i proizvodnja. Važno je da se pronađu rešenja za probleme u tržišnom lancu kako bi voćari mogli da ostvare adekvatnu zaradu za uloženi trud i rad.

Milan Petrović avatar