Iako je verovatnoća da svemirski otpad pogodi avion mala, rizik se povećava zbog sve veće aktivnosti u avioindustriji i svemirskim letovima. Prema istraživanju objavljenom u časopisu „Sajntifik riports“, svemirski otpad postaje sve ozbiljnija pretnja za avione, posebno s obzirom na to da se broj objekata u orbiti konstantno povećava. Aron Boli, vanredni profesor fizike i astronomije na Univerzitetu Britanske Kolumbije, ističe da svemirski otpad potiče od svega što je poslato u svemir, uključujući satelite i različitu opremu za istraživanje.
Sateliti se postavljaju u orbitu pomoću raketa, a nakon što sateliti završe svoju misiju, mnogo materijala ostaje u orbiti. „Sada, kada imamo toliku ekspanziju u korišćenju svemira, mnogi problemi povezani s tim postaju evidentni“, rekao je Boli. Prema njegovim procenama, postoji oko 50.000 komada svemirskog otpada veličine lopte za bejzbol ili veće koji plutaju u blizini Zemlje. Kada se uključe objekti veličine između jednog centimetra i pola milimetra, taj broj raste na više miliona.
Objekti u orbiti prirodno propadaju, a veliki deo svemirskog otpada je „nekontrolisan“. Kada ovi objekti ponovo uđu u Zemljinu atmosferu, obično se raspadaju, ali ne nestaju potpuno. Boli napominje da se materijali prilikom ponovnog ulaska u atmosferu sagorevaju, tope ili isparavaju, pri čemu se pretvaraju u fine čestice. Ove čestice mogu predstavljati dodatni rizik za avione.
Avio-industrija sve više uzima u obzir prisustvo svemirskog otpada prilikom donošenja odluka o zatvaranju vazdušnog prostora. U 2022. godini, Španija i Francuska su zatvorile deo svog vazdušnog prostora kada je raketno telo od 20 tona bilo na putu da ponovo uđe u atmosferu. Ovaj incident je izazvao odlaganje 645 letova na otprilike 30 minuta, a neki avioni koji su se nalazili u vazduhu su morali biti preusmereni. Raketno telo je na kraju palo u Tihi okean, ali je situacija pokazala kako svemirski otpad može uticati na avio saobraćaj.
U svetlu ovih informacija, važno je napomenuti da se rizik od sudara sa svemirskim otpadom može smanjiti kroz bolje planiranje i upravljanje. Stručnjaci preporučuju da se razviju nove strategije za praćenje i uklanjanje svemirskog otpada, kao i da se unaprede tehnologije koje će omogućiti bolju detekciju i predikciju opasnih objekata u orbiti.
Osim toga, potrebno je raditi na međunarodnoj saradnji kako bi se uspostavili globalni standardi i regulative koje bi pomogle u smanjenju stvaranja novog svemirskog otpada. To uključuje i obaveze zemalja i kompanija da preduzmu odgovarajuće mere kako bi se smanjio rizik od stvaranja novih komada otpada, kao i da se razviju mehanizmi za uklanjanje postojećih.
U zaključku, kako se avioindustrija i istraživanje svemira nastavljaju razvijati, važno je ostati svestan potencijalnih pretnji koje svemirski otpad predstavlja. Iako su trenutne procene rizika niske, sa povećanjem broja letova i objekata u orbiti, potrebno je preduzeti akcije kako bi se zaštitili avioni i putnici. Ova pitanja zahtevaju hitnu pažnju i saradnju na globalnom nivou, kako bi se obezbedila sigurnost u vazdušnom saobraćaju i očuvala budućnost istraživanja svemira.