Premijer Miloš Vučević je danas na državnoj ceremoniji povodom Dana državnosti u Orašcu istakao značaj slobode i neutralnosti Srbije, naglašavajući da će Srbija ostati posvećena ovim vrednostima uprkos pritiscima. On je rekao da je otvaranje dijaloga o različitim pitanjima jedini način za prevazilaženje društvenih kriza i da međusobno poštovanje mora biti temelj za budućnost.
Vučević je pozvao na očuvanje nezavisnosti i slobode, ističući da se danas, na Sretenje Gospodnje, obeležava i susret sa slobodom. On je naglasio da mnogima ne odgovara slobodarska i neutralna Srbija, ali da će ona ostati takva jer to želi većina građana. Srbija nikada neće priznati gubitak teritorije, posebno Kosova i Metohije, niti će ugroziti prijateljstvo sa tradicionalnim saveznicima, dodao je premijer.
Sretenjski ustav, koji je proklamovan pre 190 godina, predstavljao je značajan korak ka pravnoj slobodi i prekidu veza sa Turskom. Vučević je istakao da je ovaj ustav jedan od najdemokratskijih i najnaprednijih u Evropi tog vremena, a njegov autor, Dimitrije Davidović, je uzimao inspiraciju iz ustava Švajcarske i Belgije. Ustav je omogućio formiranje Narodne skupštine, nezavisnog sudstva i široku zaštitu građanskih prava.
Na ceremoniji je govorio i predsednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković, koji je naglasio da sloboda predstavlja svetinju srpskog naroda. On je podsetio da je sloboda krenula iz Orašca pre 221 godinu, kada je Karađorđe podigao ustanak. Višković je zahvalio predsednicima Srbije i Republike Srpske zbog donošenja Deklaracije o pravima i slobodama srpskog naroda, koja je utvrdila Sretenje kao zajednički praznik.
Višković je podsetio na značaj događaja iz 1804. godine kada su započeli ustanci za slobodu srpskog naroda, naglašavajući da su ti ustanci bili gašeni, ali su kasnije doveli do osnivanja modernih država. On je ukazao na to kako su Srbi u Bosni i Hercegovini imali težak put ka slobodi, ističući da su često menjali jednog okupatora za drugog.
Centralna državna ceremonija povodom Dana državnosti održana je u Orašcu, a na početku je održan pomen za ustanike koji su podigli Prvi srpski ustanak. Premijer Vučević i Višković položili su vence na spomenik vođi Prvog srpskog ustanka, Karađorđu, a himna „Bože pravde“ je intonirana kao deo obeležavanja.
Obeležavanju Dana državnosti prisustvovali su i mnogi visoki zvaničnici, uključujući predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić, ministre, kao i predstavnike diplomatskog kora i crkvenih velikodostojnika. Dan državnosti se obeležava u znak sećanja na početak Prvog srpskog ustanka 15. februara 1804. godine i na proglašenje Sretenjskog ustava 15. februara 1835. godine.
Srbija i Republika Srpska kroz ovu ceremoniju podsećaju na svoje zajedničke korene i težnje ka slobodi, ističući da je sloboda temelj njihovog postojanja i identiteta. U ovoj svetkovini se naglašava značaj kolektivnog sećanja na borbu za slobodu, koja je oblikovala istoriju i identitet srpskog naroda.
Premijer Vučević i predsednik Višković ponovili su opredeljenost Srbije i Republike Srpske da čuvaju svoj suverenitet i nezavisnost, naglašavajući da je to obaveza prema prethodnim generacijama koje su se borile za slobodu. Ova ceremonija ne samo da slavi prošlost, već i osnažuje zajedništvo i budućnost srpskog naroda.