Otvaranje jubilarnog 60. izdanja tradicionalne likovne smotre 20. oktobra

Tamara Nikolić avatar

Oktobarski salon je veoma važna manifestacija u oblasti savremene umetnosti u Srbiji, a ove godine se slavi 60. godišnjica postojanja. Tri međunarodna kustoska tima su angažovana da osmisle koncept ovog jubilarnog izdanja, koje će biti otvoreno 20. oktobra u Beogradu, na Dan oslobođenja grada. Fotografije promocije Salona pokazuju da je tema ovogodišnjeg Beogradskog bijenala „Šta ostaje?/What’s left?“, postavljajući pitanje o prostoru za umetnost, umetnicima, manifestacijama, i susretima, i započinjajući konverzaciju koja će biti vođena tokom trajanja izložbe, sve do 1. decembra.

Kustosi ovogodišnjeg Salona su Lorenzo Balbi, Dobrila Denegri, Matju Lelijevr, Maja Kolarić, Lina Džuverović, Emilija Epštajn i Ana Knežević, koji su odabrali da njihove izložbe nose nazive „Trag“, „Nada je disciplina“ i „Estetika susreta“. Izložbe će biti postavljene u više galerija u Beogradu, uključujući Paviljon na Cvetnom trgu, Galeriju Fakulteta likovnih umetnosti, klub „Akademija“, Galeriju ULUS, Galeriju SULUJ, Salon Muzeja grada Beograda, Muzej afričke umetnosti, izlozima Francuskog instituta i drugim javnim prostorima u gradu.

Vizuelni identitet Salona je osmislio profesor Slavimir Stojanović Futro, koji je pre 30 godina radio na grafičkom rešenju 36. Oktobarskog salona. Zorana Đaković Miniti, članica Odbora Oktobarskog salona i programska direktorka Kulturnog centra Beograda, ističe da ovogodišnje izdanje priprema u duhu propitivanja mogućnosti suživota različitih koncepcija, kustoskih i umetničkih pozicija. Galerije Kulturnog centra Beograda će biti jedini prostori u kojima će se ove tri koncepcije fizički susresti.

Oktobarski salon je bio i ostao važna platforma za umetničku scenu u Srbiji i regionu, sa više od pola veka tradicije. Svake godine, ova manifestacija okuplja umetnike, kustose, kritičare i ljubitelje umetnosti, pružajući im priliku da istraže aktuelne teme i izraze svoje umetničke stavove. Ovogodišnje izdanje, sa temom „Šta ostaje?“, postavlja važna pitanja o suštini umetnosti, njenom doprinosu zajednici, i njenoj budućnosti u svetu koji se brzo menja.

Kroz izložbe, radionice, predavanja i diskusije, Oktobarski salon će biti mesto susreta umetnosti i publike, stvarajući prostor za dijalog i razmenu ideja. Umetnici će imati priliku da istraže nove forme izražavanja, dok će publika moći da se upozna sa savremenim umetničkim praksama i konceptima. Kustosi će biti tu da usmere posetioce kroz različite koncepcije i interpretacije, otvarajući nova horizonta u razumevanju umetnosti.

Beograd je grad sa bogatom kulturnom scenom, sa velikim brojem muzeja, galerija, pozorišta i festivala. Oktobarski salon je jedan od najznačajnijih događaja u tom kontekstu, privlačeći pažnju kako lokalne publike, tako i međunarodnih posetilaca. Prateći program ovogodišnjeg Salona će obuhvatiti niz događaja i aktivnosti, sa ciljem da se što veći broj ljudi uključi u umetničku scenu i uživa u njenim blagodetima.

Umetnost ima moć da pokreće promene, da inspiriše ljude, da ih podstakne na razmišljanje i da ih poveže. Oktobarski salon je jedan od najboljih primera toga, jer već decenijama uspeva da okuplja talentovane umetnike i kreativne mislioce, stvarajući prostor za dijalog i kritiku. Ovogodišnje izdanje će, sigurno biti jedno od najznačajnijih do sada, jer se obeležava 60 godina postojanja, što predstavlja veliki jubilej za svakog umetnika u Srbiji.

U završnom delu teksta, možemo zaključiti da je Oktobarski salon jedan od najvažnijih događaja u oblasti savremene umetnosti u Srbiji, i da je ove godine zauzeo još značajnije mesto, s obzirom na proslavu 60. godišnjice postojanja. Kustosi su postavili zanimljive teme i izložbe, koje će sigurno privući pažnju publike i pokrenuti važne diskusije u umetničkoj zajednici. Nadamo se da će ovogodišnje izdanje biti uspešno i da će doprineti daljem razvoju umetnosti u Beogradu i Srbiji.

Tamara Nikolić avatar