Svako ko kupuje sveže voće ili povrće u trgovinama Netto u Nemačkoj treba da obrati pažnju na jednu stavku na računu. Naime, prodavci su nedavno krenuli da naplaćuju dodatnu naknadu za tanke plastične kese, koje su postale skuplje. Ova promena je deo šireg plana da se smanji upotreba plastike za jednokratnu upotrebu, a naknada ima za cilj da podstakne kupce da pređu na mreže za višekratnu upotrebu ili platnene kese.
Kupci mogu lako prepoznati ovu dodatnu stavku na računu, ali postoje izuzeci. U nekim prodavnicama cena kesa je istaknuta, ali je često priložena uz zagradu, što može zbuniti kupce. Mnogi smatraju da bi bilo jednostavnije i jasnije kada bi etiketa sa cenom bila direktno pričvršćena na rolnu kesa.
Ova mera je usmerena na smanjenje potrošnje plastike, s obzirom na to da tanke plastične kese često postaju otpad. Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, u Nemačkoj je 2021. godine upotrebljeno oko 2,25 milijardi ovih kesa, što je otprilike 28,1 kesa po osobi. Prosečno vreme upotrebe ovih kesa iznosi samo 20 minuta, što dodatno naglašava problem.
Ekološke organizacije i vlasti godinama ukazuju na potrebu za naplatom ovih kesa. U izveštaju Federalne agencije za životnu sredinu o ambalažnom otpadu za 2021. godinu razmatrana je ideja „Tütengroschen“ ili „novčića za kese“. Neki trgovci su se već izjasnili za naplatu male cene po svakoj podeljenoj torbi, ali ovaj sistem još uvek nije jedinstveno sproveden, prvenstveno zbog problema sa manjim trgovcima koji ne mogu da potpišu odgovarajuće ugovore.
Ipak, veći trgovci sprovode ovu meru bez problema, a cilj je da se smanji upotreba plastičnih kesa i podigne svest o važnosti očuvanja životne sredine. U tom kontekstu, mnogi potrošači prepoznaju prednosti korišćenja višekratnih mreža ili platnenih kesa, koje su ne samo ekološki prihvatljivije, već i praktičnije za transport osetljivih proizvoda.
S obzirom na sve veći pritisak na trgovce i potrošače da smanje korišćenje plastike, ovi koraci su neophodni kako bi se postigla održivija budućnost. Smanjenje potrošnje plastike predstavlja ne samo ekološki izazov, već i priliku za promenu navika potrošnje u pravcu održivijeg načina života.
U svetlu ovih promena, potrošači će morati da se prilagode novim pravilima i razmotre alternativne načine pakovanja i transporta svojih namirnica. Ova mera može biti mali korak ka smanjenju globalnog problema zagađenja plastikom, ali je svakako važan deo šire strategije za očuvanje životne sredine.