Ove hrana pojačava ZNOJENJE i izaziva NADIMANJE vrućina

Milan Petrović avatar

Region se susreo s toplotnim valom koji je doveo do visokih temperatura, a stručnjaci upozoravaju da je važno unositi dovoljno tečnosti i konzumirati lagane obroke. Lekari ističu da je važno izbegavati tešku hranu tokom leta jer ona zahteva veću aktivnost metabolizma što može povećati telesnu temperaturu. Hrana koja je teška za varenje može izazvati nadimanje i otežati rad organima za varenje.

Ako primećujete da se intenzivno znojite, možda je rešenje u promeni ishrane. Trebalo bi izbegavati masnu i teško svarljivu hranu kako biste se osećali bolje tokom letnjih meseci. Takođe, važno je da pazite koje namirnice unosite kako biste izbegli pojačano znojenje i osećaj neugodnosti zbog visokih temperatura.

Preporučuje se da izbegavate začinjenu hranu, crveno meso, prženu i pohovanu hranu, slatkiše, kofein, gazirane napitke i preterano hladna pića. Takođe, treba izbegavati masnu hranu poput dimljene ribe i boranije jer ona može otežati cirkulaciju i varenje.

Umesto toga, preporučuje se konzumiranje voća poput zelene salate, paradajza, krastavca, lubenice, dinje i jabuka koje su bogate vodom i mineralima. Takođe, preporučuje se unos mahunarki, semenki, nerafinisanog ulja, posebno maslinovog ulja, kao i ribe koja je lagana za varenje.

Konzumiranje ovih namirnica može vam pomoći da se osećate lakše i svežije tokom vrelih letnjih dana. Osim toga, ove namirnice mogu vam pomoći da održavate zdravu telesnu težinu i smanjite nagle promene u metabolizmu.

Važno je napomenuti da unošenje dovoljno tečnosti tokom letnjih meseci može pomoći u održavanju hidratacije organizma i sprečiti dehidrataciju. Preporučuje se da se izbegava konzumiranje alkohola i kofeina, jer oni mogu dehidrirati organizam i negativno uticati na zdravlje.

Pored pravilne ishrane, važno je i redovno vežbanje i održavanje aktivnog načina života kako biste održali zdravlje i kondiciju tokom leta. Preporučuje se da se aktivnosti planiraju u jutarnjim ili večernjim satima kada su temperature niže i kada je sigurnije vežbati na otvorenom.

Takođe, važno je da se pravilno zaštite od sunčevog zračenja kako bi se izbegle opekotine i negativni efekti UV zračenja na kožu. Preporučuje se korištenje zaštitne kreme sa visokim zaštitnim faktorom, nošenje šešira i odeće koja štiti od sunca, kao i boravak u hladovini tokom najtoplijeg dela dana.

Uz pravilnu ishranu, unos dovoljno tečnosti, redovno vežbanje i zaštitu od sunca, možete se zaštititi od negativnih efekata toplotnog talasa i održati zdravlje tokom letnjih meseci. Važno je slušati svoje telo, unositi zdrave namirnice i voditi računa o svom fizičkom i mentalnom blagostanju kako biste se osećali dobro i energično tokom leta.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: