Božićni post počinje sutra, ali mnogi vernici su ga već počeli danas s obzirom na to da se sreda i petak poste tokom cele godine, izuzev kada su takozvane trapave sedmice. Ovaj post trajaće 40 dana, tačnije sve do Božića, 7. januara 2025. godine.
Poznat je i kao Četrdesetnica, a tokom njega zahteva se uzdržavanje od mrsne hrane, alkohola i loših dela. Ishrana se bazira na posnim namirnicama poput ribe, raznovrsnog voća i povrća, posnog testa, ali i koštunjavih plodova. Ekipa Blica posetila je neke od najpoznatijih beogradskih pijaca i otkriva kako se kreću cene hrane koju možete jesti tokom predstojećih 40 dana Božićnog posta.
Pre svega važno je napomenuti da cene variraju ne samo na Palilulskoj, već i na ostalim pijacama i marketima. Što se tiče, na primer, ribe njena cena zavisi od toga da li je kupujete svežu ili pečenu, a kako su nam rekli na pijaci može da se očekuje i porast cena u periodu oko slava.
Za ljubitelje zimnice koji ove godine nisu uspeli da je spreme na Palilulskoj pijaci mogu naći pravi domaći ajvar, a od koštunjavih plodova ubedljivo su najskuplji pistaći.
Na Palilulskoj pijaci, cene ribe se kreću od 1.600 dinara za kilogram svežeg kupusa do 3.770 dinara za kilogram fileta brancina ili orade. Cene povrća variraju od 150 do 400 dinara po kilogramu za papriku, dok su cene zimnice oko 600 dinara za teglu ajvara. Voće i koštunjavi plodovi takođe imaju različite cene, a najskuplji su pistaći po ceni od 1.700 dinara po kilogramu.
Na Bajloni pijaci cene su slične, ali se mogu naći i nešto povoljnije namirnice. Riba se kreće od 1.190 dinara za kilogram grilovane skuše do 2.950 dinara za kilogram fileta lososa. Povrće se može naći po ceni od 150 do 700 dinara po kilogramu, dok su voće i koštunjavi plodovi takođe raznovrsni po cenama.
Prema pravilima ishrane tokom posta, u toku Božićnog posta ne jede se meso, beli mrs i jaja. Ulje i vino su dozvoljeni osim kad se posti „na vodi“. Post se organizuje tako da se ponedeljkom, sredom i petkom posti na vodi, utorkom i četvrtkom na ulju, a subotom i nedeljom na ribi. Poslednje nedelje posta je stroža i isključuje ribu, pa se ponedeljak, sreda i petak poste na vodi, a utorak, četvrtak, subota i nedelja na ulju.
Riba se obavezno jede na Vavedenje Presvete Bogorodice (4. decembra), dok se na Badnji dan posti „na vodi“. Cilj posta je da telo i duša zajedno putuju do cilja – zajednici s Bogom, te se preporučuje umjerena ishrana kako bi se telo okrepilo, ali ne dovelo u stanje iznurenosti i onemoćalosti. Takođe, kada slava padne u vreme posta, obavezno je posna trpeza.
Uz ove informacije o cenama hrane na beogradskim pijacama tokom Božićnog posta, vernici mogu lakše planirati svoju ishranu i pridržavati se propisanih pravila posta. Ovaj period je važan za vernike koji se pripremaju za Božić i žele da se duhovno očiste i posvete.