Kornišoni postaju unosan ekonomski izvor prihoda za poljoprivrednike u Čačanskom kraju. U saradnji s nemačkim kompanijama, proizvodnja ovog povrća započela je prije nekoliko godina. Poljoprivrednici su se obavezali da osiguraju zemljište i vodu, dok su svi drugi aspekti proizvodnje prepušteni kooperantima koji su obezbijedili seme, plasman na tržište i konkurentne cijene. Svetlana Novičić i njen suprug su prvi put ove godine posadili kornišone, a sada su usred berbe.
Kornišoni su karakteristični po velikoj količini koju daju. Dnevno se može obratiti oko 180 kilograma, a važno je da se berba obavlja redovno kako bi se održala kvaliteta i plasirala na najbolji način. Kornišoni se posebno dobro prodaju na nemačkom tržištu, stoga je važno da se berba obavlja svakodnevno. Čačanski kraj će, zahvaljujući proizvodnji ovog povrća, osigurati siguran prihod za više od 400 domaćinstava, čiji prihodi mogu dostići i nekoliko hiljada evra.
Proces proizvodnje kornišona traje oko tri mjeseca, a Svetlana planira da nastavi uzgoj i naredne godine. Njihov posao je olakšan sigurnošću da će sve što ubere biti prodato, a zarada je veoma solidna i stabilna, što je posebno važno s obzirom na to da ona i njen suprug nisu zaposleni. Proizvodnju kornišona organizovala je kompanija Global sistem kooperativa, koja je sklopila ugovore s poljoprivrednicima u Srbiji. Grad Čačak podržava ovu priču, a njihov cilj je zapošljavanje najosjetljivijih grupa ljudi.
Saradnja s Njemačkom omogućila je da se kornišoni više ne moraju uvoziti iz Turske, čime su se smanjili troškovi transporta. Ovogodišnja proizvodnja kornišona u Srbiji iznosi oko hiljadu tona za potrebe nemačkog tržišta. Ulaganjem u ovaj vid proizvodnje, domaćinstva mogu zaraditi minimalno tri hiljade evra za tri mjeseca. Agronomi iz Global sistem kooperativa pružaju podršku kooperantima i redovno ih obilaze kako bi se proizvodnja održala na visokom nivou. Planovi su da se ova proizvodnja nastavi i u narednim sezonama, osiguravajući tako stabilan prihod za domaćinstva u Čačanskom kraju.