Ovo je supruga Si Đinpinga! Pen Lijuan bila poznatija od supruga, a evo zašto je htela baš njega (FOTO)

Jovana Radić avatar

Kineski predsednik Si Đinping nedavno je stigao u Evropu prvi put posle pet godina, što je izazvalo veliku pažnju. Si je prvo posetio Pariz, a zatim se uputio ka Srbiji. Ovo je druga poseta kineskog predsednika Srbiji za osam godina. Njegova supruga Pen Lijuan, koja je inače poznata folk pevačica, privukla je pažnju prošle godine na Trećem međunarodnom strateškom forumu u Pekingu.

Iako su 36 godina u braku, malo se zna o Pen Lijuan zbog toga što ona ne voli da se ističe, iako je uvek prisutna na važnim događajima uz svog supruga. Njena životna priča i odnos sa Si Đinpingom su vrlo interesantni. Pre nego što se udala za najmoćnijeg čoveka Kine, Pen je znala kakvog muža traži. Davala je intervjue i govorila o tome da želi muškarca koji je uspešan, ambiciozan i šef u vezi, a kako se kasnije ispostavilo, Si je ispunio sve te kriterijume.

Kada je Si izabran za lidera Komunističke partije Kine 2013. godine i postao predsednik Kine sledeće godine, Pen je postala prva dama zemlje. Ona je uživala u centru pažnje, prateći Sija na međunarodnim konferencijama i diplomatskim posetama, te govorila i nastupala na raznim globalnim događajima. Pen je bila ključna u obezbeđivanju podrške od 1,4 milijarde ljudi za svog supruga, otvarajući mu put ka trećem mandatu na vlasti.

Pre nego što je postao predsednik 2012. godine, Si je bio manje poznat od svoje supruge Pen, koja je bila jedna od najpopularnijih pevačica u Kini. Pen je rođena u porodici umetnika 1962. godine i pridružila se Muzičkom bendu Narodnooslobodilačke armije 1984. godine. Pen je napredovala kroz činove u vojsci, postajući general-major 2009. godine, i trenutno je dekan Akademije umetnosti PLA. Pored vojnih nastupa i važnih ceremonija, Pen je imala uspešnu muzičku karijeru i često se pojavljivala na televiziji.

Pen je takođe pokazala političku angažovanost kroz kampanje podizanja svesti o HIV/AIDS-u u Kini. Ona je stekla veliku popularnost zbog svog šarma i harizme, a bila je od ključnog značaja za Sijevu karijeru. Kada se Si pridružio centralnom rukovodstvu vojske 2010. godine, Pen je igrala važnu ulogu u odnosima između Sija i vojske, pomažući mu da uspostavi imidž dobronamernog vođe.

Pen je transformisala ulogu prve dame Kine, postavljajući je slično kao što imaju supruge američkih predsednika. Ona je uspostavila blisku vezu sa Mišel Obamom u prvim godinama Sijevog mandata, što je bio važan korak u ublažavanju nepopularnog imidža Sija u inostranstvu. Pen je igrala ključnu ulogu u kulturnim aspektima Sijeve moći i dala snažan doprinos kineskoj diplomatiji.

U Kini, Pen se oslovljava kao „mama Pen“ dok je Si poznat kao „Si Dada“, pokazujući njihove uloge u kineskom društvu. Pen je postala simbol majke cele nacije, dok je Si kroz godine postao jedan od najmoćnijih lidera Kine. Njihova ljubavna priča, kao i Penina značajna uloga u politici i diplomatiji, privukle su veliku pažnju javnosti.

U zaključku, poseta kineskog predsednika Srbiji uz pratnju njegove supruge Pen privukla je veliku pažnju medija. Njihova ljubavna priča, Penina uloga kao prva dama Kine, kao i njen uticaj na politiku i diplomatiju zemlje su tema velikog interesovanja, kako u Kini tako i širom sveta.

Jovana Radić avatar