U okrutnom događaju koji je šokirao Novi Sad, muškarac star 36 godina ubio je svoju bivšu partnerku od 29 godina nožem u ulici Baja Pivljanina. Kako se saznaje, par se nedavno razveo, a žena se sklonila kod brata nakon toga. Troje njihove dece ostalo je živeti u naselju Bangladeš.
Muškarac je danas došao na mesto gde je živela bivša supruga i napao je, izbo je nožem čak šest puta prema rečima komšija. Postoji verzija koja kaže da je muškarac izbo ženu, a zatim pokušao da izvrši samoubistvo povredivši sebe.
Ova tragedija istakla je važnost pravovremene pomoći i podrške osobama koje prolaze kroz teške emotivne periode. Važno je da članovi društva budu svesni potrebe zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici. Podsvesniu broj ljudi koji su bili svedoci ili imali informacije o situaciji par iz Bangladeša, pokazali su zastrašujuće posledice nedostatka adekvatne reakcije na moguće znakove nasilja.
Nasilje u porodici je ozbiljan društveni problem koji zahteva kontinuirane napore i edukaciju celokupne zajednice. Prevencija kroz edukaciju, osnaživanje i podršku žrtvama može biti ključna u sprečavanju ovakvih tragičnih događaja.
Ovaj slučaj je posebno emotivan zbog prisustva troje dece koji su svedoci ovog strašnog zločina. Najvažnije je da se deci pruži adekvatna podrška i zaštita, kako bi prevazišli traumu koju su doživeli. Uvažavanje njihovih emotivnih potreba i pružanje sigurnog okruženja za oporavak je od izuzetne važnosti za njihov dalji razvoj.
Ovaj tragičan događaj je podsetnik na potrebu jačanja sistema zaštite od nasilja u porodici i pružanja podrške žrtvama. Brojke pokazuju da je nasilje u porodici široko rasprostranjena pojava, sa dugoročnim posledicama po žrtve i njihove porodice.
Važno je da se slučajevi nasilja u porodici adekvatno istraže i sankcionišu, kako bi se poslala jasna poruka da takvo ponašanje nije prihvatljivo u društvu. Osoba koja vrši nasilje mora biti odgovorna za svoje postupke, uz istovremeno pružanje podrške žrtvama i njihovim porodicama.
U takvim situacijama, važno je imati adekvatne mehanizme podrške i zaštite za žrtve nasilja, kako bi se osiguralo njihovo fizičko i emocionalno blagostanje. Sve institucije društva, uključujući policiju, pravosuđe, socijalne službe i organizacije civilnog društva, trebaju sarađivati u prevenciji i reagovanju na slučajeve nasilja u porodici.
Nadamo se da će ovaj tragičan događaj poslužiti kao podsticaj za sve nas da budemo više osvešćeni u vezi sa problemom nasilja u porodici i aktivno doprinesemo izgradnji sigurnijeg okruženja za sve članove društva.
Najvažnije je da se žrtve nasilja osećaju podržano i zaštićeno, te da imaju pristup adekvatnoj podršci i resursima za oporavak. Samo zajedničkim naporima i angažovanjem celokupne zajednice možemo stvoriti društvo u kome će svaka osoba imati pravo na siguran i dostojanstven život, bez straha od nasilja i zlostavljanja.