Vodenice su od davnina bile mesta gde su ljudi odlazili kako bi dobili brašno, jer nije bilo prodavnica i pekara u kojima su se prodavali gotovi proizvodi. Danas, situacija je potpuno drugačija, sa mnogo manje vodenica koje su zatvorene širom Srbije.
U prošlosti, od Kadine Luke do Ljiga radilo je osam vodenica, dok danas postoji samo jedna koja se nalazi u domaćinstvu porodice Radisavljević. Njihova vodenica datira još iz 1890. godine, kada ju je kupio pradeda Marko sa sinom Vasilijem i trojicom ortaka. Nakon renoviranja početkom 20. veka, vodenica je postala važna tačka u opštini Ljig.
Iako vodenica više ne melje žito, postala je ključna tačka za seoski turizam u Ljigu. Svake godine, sve više gostiju dolazi iz celog sveta, u potrazi za autentičnim iskustvom. Porodica Radisavljević svesna je potencijala seoskog turizma i planira dalji razvoj kako bi privukli još veći broj posetilaca.
Jedan od planova za budućnost je izgradnja bazena za posetioce i poboljšanje energetske efikasnosti objekata. Takođe, planiraju i lično usavršavanje kako bi se prilagodili stranim gostima. Sa autoputem Miloš Veliki u blizini, vodenica je lako dostupna posetiocima iz različitih delova sveta.
Ministarstvo poljoprivrede potvrdilo je pojavu afričke kuge svinja u jednom mačvanskom selu. Ova bolest može biti fatalna za svinje i predstavlja veliki izazov za domaćinstva koja se bave uzgojem ovih životinja. Neophodno je preduzeti stroge mere kako bi se sprečilo širenje bolesti i zaštitile zdrave životinje.
Afrička kuga svinja se prenosi putem zaraženih životinja ili kontaminiranih objekata. Reakcija na pojavu ove bolesti mora biti promptna i efikasna kako bi se sprečilo dalje širenje. Ministarstvo poljoprivrede radi na uspostavljanju mera kontrole i zaštite, a veterinari su uključeni u proces dijagnostike i lečenja zaraženih životinja.
Važno je da domaćinstva koja se bave uzgojem svinja budu odgovorna i strogo poštuju sve propisane mere za sprečavanje infekcije. Redovni veterinarski pregledi su ključni za održavanje zdravlja životinja i sprečavanje širenja bolesti. Ministarstvo poljoprivrede pruža podršku i savete kako bi se odgovorilo na aktuelnu situaciju i zaštitile domaće svinje od afričke kuge.
Uz pravilnu zaštitu i preventivne mere, moguće je sprečiti širenje afričke kuge svinja i sačuvati zdravlje domaćih životinja. Saradnja sa nadležnim institucijama i stručnjacima od presudnog je značaja u borbi protiv ove bolesti. Ministarstvo poljoprivrede pruža podršku farmerima i stočarima u očuvanju zdravlja i sigurnosti životinja.
Afrička kuga svinja predstavlja ozbiljnu pretnju za domaćinstva koja se bave uzgojem svinja, ali pravovremena reakcija i sprovođenje preventivnih mera mogu sprečiti katastrofalne posledice. Važno je da stočari budu obazrivi i odgovorni kako bi sačuvali svoje stado od infekcije i zaštitili ostale životinje u okolini. Ministarstvo poljoprivrede radi na kontroli i suzbijanju ove bolesti kako bi se sačuvala sigurnost i zdravlje domaćih svinja.