Palo hapšenje u Kruševcu! Uklanjao plombe sa električnih brojila, policija hitno izdala nalog za pretres – evo šta je pronađeno

Milan Petrović avatar

Kruševačka policija je nedavno uhapsila 66-godišnjeg muškarca koji se sumnjiči za nezakonito uklanjanje plombi sa električnih brojila. Ova aktivnost traje nekoliko godina i obuhvata više fizičkih i pravnih lica na području Kruševca. Prema saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), osumnjičeni je nanio značajnu materijalnu štetu uklanjanjem ovih plombi.

U okviru istrage, policija je izvršila pretres kod osumnjičenog i pronašla je 69 plombi za pečaćenje brojila, kao i specijalnu opremu koja je korišćena za izvršenje ovog dela. Ova oprema je omogućila osumnjičenom da neovlašćeno pristupi električnim brojilima, čime je potencijalno izbegavao plaćanje struje i oštetio elektrodistributivnu mrežu.

Osumnjičeni je, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Kruševcu, zadržan do 48 sati, nakon čega će biti priveden tužiocu uz krivičnu prijavu. Ovaj slučaj ukazuje na ozbiljnost problema sa krađom električne energije koja predstavlja ne samo finansijski gubitak za distributere, već i rizik po bezbednost sistema.

U poslednjih nekoliko godina, fenomen krađe električne energije postao je sve prisutniji, a nadležni organi su uočili porast ovakvih aktivnosti. Osim što se radi o kriminalu, ovakvi postupci mogu dovesti do povećanja cena struje za sve potrošače, jer distributivne kompanije moraju nadoknaditi gubitke koje pretrpe usled ovakvih dela. Policija i elektrodistributivne kompanije rade na zajedničkim projektima kako bi identifikovali i procesuirali počinioce ovih prekršaja.

U ovom konkretnom slučaju, osumnjičeni je koristio metodu koja uključuje uklanjanje plombi sa brojila, što mu je omogućilo da neovlašćeno koristi električnu energiju. Ovo nije samo krivično delo, već i ozbiljno ugrožavanje bezbednosti, jer neovlašćeno menjanje stanja na brojilu može dovesti do opasnosti od požara ili eksplozije.

Zakon o energetici Republike Srbije propisuje stroge kazne za krađu električne energije, a prekršitelji se suočavaju sa krivičnim prijavama, novčanim kaznama, pa čak i zatvorskim kaznama. Osim toga, elektrodistributivne kompanije imaju pravo da zahtevaju nadoknadu štete koju su pretrpele usled ovakvih dela.

U svetlu ovog događaja, važno je naglasiti da se borba protiv krađe električne energije mora nastaviti, a javnost treba edukovati o posledicama ovakvih dela. Ulaganje u modernizaciju elektrodistributivnih mreža, kao i upotreba savremenih tehnologija za merenje potrošnje, može pomoći u smanjenju ovih prekršaja. Takođe, saradnja između policije, tužilaštva i elektrodistributivnih kompanija je ključna za efikasno suzbijanje ovog problema.

Pored pravnih posledica, ovakva dela imaju i etičke implikacije. Krađa električne energije ne utiče samo na finansijski aspekt, već i na moralnu odgovornost pojedinaca prema zajednici. Svaki građanin treba biti svestan da njegovo ponašanje može imati posledice po širu zajednicu, te se ohrabruje na odgovorno ponašanje i poštovanje zakona.

U ovom slučaju, policija je pokazala efikasnost u rešavanju problema krađe električne energije, ali je važno da se nastavi sa radom na prevenciji i obrazovanju građana. Samo zajedničkim naporima možemo smanjiti broj ovakvih prekršaja i osigurati stabilniji i sigurniji energetski sistem za sve.

Milan Petrović avatar