U nedavnom članku objavljenom u publikaciji National Interest, novinarka Maja Karlin istaknula je opasnost koju predstavljaju ruske podmornice zapadnim državama, posebno podmornice klase Kilo, koje su dizel-električne.
Ruske podmornice klase Kilo nedavno su postale veoma aktivne u blizini britanske obale, izazivajući zabrinutost zapadnih zemalja. Ruske podmornice su primećene u Irskom moru, što je uzrokovalo zabrinutost u Londonu, nazivajući situaciju „bez presedana“.
Glavna zabrinutost zapadnih zemalja je da bi ove podmornice mogle ugroziti podvodne komunikacije, kao odmazda za uništene gasovoda Severni tok. Nova verzija podmornica klase Kilo može lansirati krstareće rakete, torpeda i drugo oružje dizajnirano za uništavanje podvodne infrastrukture.
Ruska Baltička flota trenutno ne poseduje podmornice klase Kilo, ali su proizvedene u Sankt Peterburgu i nalaze se u tom području, ili se premeštaju u druge flote ili radi popravki.
Admiralitetsko brodogradilište u Sankt Peterburgu do sada je izgradilo 12 podmornica klase Kilo, od kojih je 11 već isporučeno, a poslednja se završava. Postoji još četiri ugovora za izgradnju novih podmornica ovog tipa, od kojih će jedna biti namenjena Baltičkoj floti, a tri Severnoj floti.
Podmornice klase Varšavjanka su treća generacija velikih dizel-električnih podmornica, smatraju se jednima od najtiših na svetu, dugačke su 74 metra i imaju deplasman od preko 3.900 tona. Njihovo glavno naoružanje je raketni sistem Kalibar-PL.
Admiralitetsko brodogradilište izgradilo je prvu seriju od šest podmornica projekta 636.3 za rusku Crnomorsku flotu između 2010. i 2014. godine. Trenutno se gradi još šest podmornica ovog tipa za Pacifičku flotu, od kojih su pet već operativne.
Rusko Ministarstvo odbrane i Admiralitetsko brodogradilište zaključili su još dva ugovora za izgradnju novih podmornica klase Varšavjanka, od kojih će prva biti za Baltičku flotu, a tri za Severnu flotu.
Ukratko, ruske podmornice klase Kilo predstavljaju ozbiljnu pretnju zapadnim zemljama, posebno u kontekstu nedavnih aktivnosti u blizini britanske obale. Njihova mogućnost da ugroze podvodne komunikacije čini ih izazovom za zapadne sile, što ih stavlja u centar pažnje sigurnosnih analitičara i vojnih stručnjaka.