General Nebojša Pavković izazvao je buru reakcija svojom poslednjom izjavom u kojoj tvrdi da su svi lideri Demokratske opozicije Srbije (DOS) bili spremni da napuste zemlju jer su se bojali vojnog puča. Pavković je istakao da mu je ovo lično rekao nekadašnji premijer Srbije Zoran Đinđić.
Izjava generala Pavkovića je naišla na oštru osudu političara i javnosti u Srbiji. Mnogi su istakli da je ovakva izjava provokativna i da se radi o pokušaju revidiranja istorije.
Nebojša Pavković je bio na visokim vojnim funkcijama tokom devedesetih godina i bio je član vojnog komiteta za nacionalnu sigurnost. U svojoj izjavi je istakao da su lideri DOS-a bili spremni da pobegnu iz zemlje jer su verovali da će vojska intervenisati protiv njih.
Nekadašnji premijer Zoran Đinđić, koji je bio lider DOS-a i kasnije ubijen u atentatu 2003. godine, je navodno lično rekao Pavkoviću da su spremni da napuste Srbiju ukoliko vojska interveniše. Pavković tvrdi da su lideri DOS-a „bili uplašeni od tenkova i vojske“.
Ovo je izazvalo kontroverzije jer se mnogi sećaju da je vojska podržala mirno preuzimanje vlasti posle poraza Slobodana Miloševića 2000. godine. Mnogi su istakli da su lideri DOS-a bili demokratski izabrani i da nisu imali razloga da beže iz zemlje.
Političari opozicije su optužili generala Pavkovića da je pokušao da baci senku sumnje na legitimitet demokratskih promena u Srbiji 2000. godine. Istakli su da je vojska tada podržala volju naroda i da je bila deo demokratskih promena.
Pavković je odgovorio na ove optužbe rekavši da je samo preneo šta mu je rekao Đinđić i da nije želeo da izazove kontroverzije. Istakao je da je ovo deo istorijskog sećanja i da nije imao nameru da osporava legitimitet demokratskih promena u Srbiji.
Međutim, politički analitičari tvrde da je ova izjava generala Pavkovića deo šireg pokušaja da se revidira istorija devedesetih godina i da se promeni percepcija o vojsci tokom Miloševićeve vlasti.
General Pavković je bio u zatvoru zbog zloupotrebe svojih ovlašćenja tokom bombardovanja Srbije 1999. godine. On je 2009. godine osuđen na 22 godine zatvora zbog zločina nad albanskim civilima na Kosovu. U međuvremenu je pušten na privremenu slobodu zbog zdravstvenih problema.
Ova izjava je dodatno podelila javnost u Srbiji i izazvala raspravu o političkoj odgovornosti vojske tokom devedesetih godina. Mnogi analitičari ističu da je potrebno objektivno sagledati ulogu vojske u političkim promenama i da se ne sme revidirati istorija u cilju političkih ili ličnih interesa.
Na kraju, ova izjava generala Pavkovića je podstakla raspravu o odnosima vojske i politike u Srbiji i podsetila na traume i podelu iz devedesetih godina. Mnogi se nadaju da će ova rasprava doprineti boljem razumevanju istorijskih procesa i jačanju demokratskih vrednosti u društvu.