Peking poslao lovce na protivpodmornički avion RAAF koji je „zalutao“ (VIDEO)

Milan Petrović avatar

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je svoj protest 13. februara zbog nedavne akcije australijskog vojnog aviona P-8A. Prema izjavama iz Pekinga, avion je „namerno upao u vazdušni prostor kineskih parcelnih ostrva bez dozvole“ što je predstavljalo kršenje kineskog suvereniteta. Ovaj incident je dodatno pogoršao već napete odnose između Kine i Australije, a kineske vlasti su naveli da je ova akcija ugrozila nacionalnu bezbednost Kine.

Kina je reagovala raspoređujući dva lovca J-16 koji su pratili P-8A, pri čemu je jedan od aviona navodno ispustio IR raketu na udaljenosti od 30 metara ispred patrolnog aviona. Ministarstvo odbrane Australije je osudilo postupke kineskih aviona kao „nebezbedne i neprofesionalne“, naglašavajući da ne priznaje kineske tvrdnje da se incident odigrao u njihovom vazdušnom prostoru.

P-8A Poseidon je vojni avion koji potiče iz porodice Boeing 737-800, specijalizovan za pomorske operacije, izviđanje, protiv-podmorničku borbu i druge vojne zadatke. Ovaj avion je opremljen naprednim radarima i različitim oružjima, uključujući antiradarske rakete i krstareće rakete, što ga čini sposobnim za dugotrajne i kompleksne vojne misije. U prošlosti su australijski P-8 demonstrirali svoje sposobnosti u regionu Pacifika, što dodatno provocira Kinu.

Tenzije su dodatno pojačane kada je Kina u junu 2024. godine optužila holandsku fregatu HNLMS Tromp i njen helikopter NH90 za provokaciju. Kinesko ministarstvo odbrane je izjavilo da su ovi brod i helikopter kružili u njihovom vazdušnom prostoru, dok su holandske vlasti tvrdile da su sprovodile misiju pod okriljem Ujedinjenih nacija. Kineska strana je istakla da su povećane vojne aktivnosti u njihovom regionu stvorile tenzije i narušile prijateljske odnose između zemalja.

Ovaj incident dolazi u vreme kada Sjedinjene Američke Države suočavaju s izazovima u održavanju vojne ravnoteže u istočnoj Aziji. U tom kontekstu, države zapadnog bloka, uključujući Australiju, Holandiju, Italiju i Nemačku, povećavaju svoje vojne prisutnosti u regionu kako bi podržale zajedničke interese i strategije protiv Kine. Ovakve akcije ukazuju na sve veću militarizaciju regiona, što može dovesti do dodatnog pogoršanja odnosa između Kine i zapadnih zemalja.

U svetlu ovih događaja, međunarodna zajednica pažljivo prati razvoj situacije u Južnom kineskom moru, gde se često javljaju sukobi između Kine i drugih država koje polažu prava na iste teritorije. Kineske vlasti su često optuživale strane vojne avione i brodove za nepoštovanje njenog vazdušnog i pomorskog prostora, čime se dodatno komplikuju odnosi sa susednim zemljama i zapadnim silama.

Zbog ovog incidenta, očekuje se da će se tenzije između Kine i Australije nastaviti. Kineska vlada je jasno stavila do znanja da ne namerava da toleriše bilo kakva kršenja svog suvereniteta, dok Australija nastavlja da se oslanja na svoje saveznike, posebno Sjedinjene Američke Države, u cilju očuvanja svojih strateških interesa u regionu.

Ovaj slučaj je još jedan pokazatelj sve većih geopolitičkih tenzija u svetu, gde se suprotstavljene strane bore za prevlast i kontrolu nad ključnim strateškim oblastima. Kako se situacija razvija, ostaje da se vidi kako će međunarodna zajednica reagovati na ove izazove i koje će posledice imati za globalnu bezbednost. Moguće je da će ovi incidenti dodatno uticati na strategije zemalja u regionu i na globalnu stabilnost.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: