Polazak deteta u školu za roditelje je veliki stres i dileme vezane za spremnost mališana za prvi dan školske godine brinu sve roditelje koji su ispratili svoje prvačiće u učionice. Zabrinutost i uplašenost roditelja obično se odnosi na pitanja kako će se njihova deca snaći u novoj sredini; kako će reagovati na nove drugare i učiteljicu; da li su dobro pripremljeni i potkovani znanjem za polazak u prvi razred; da li će ostati dovoljno mirni i poslušni da presede ceo školski čas.
Prva i osnovna činjenica koju stručnjaci savetuju roditeljima da što pre usvoje, kako bi poštedeli sebe bespotrebnog stresa, jeste da nemaju sva deca upisana u prvi razred isti nivo zrelosti, znanja i veština i ne znači da će nedostatak nečega od navedenog doneti poteškoće u savladavanju gradiva prvog razreda.
A šta je ono što đaci prvaci obavezno treba da znaju pre polaska u školu, odnosi se na pet stvari koje će podržati samostalnost, snalažljivost i samopouzdanje deteta i – ne tiču se ni slova ni brojeva!
Svaki đak prvak mora da zna:
1. Da se sam obuče, veže pertle i zakopča dugme
2. Da sam ode u toalet
3. Da pravilno spakuje ranac
4. Da zna šta ima za domaći
5 Osnovni podaci o detetu i porodici, orijentacija u vremenu i prostoru.
Deca rođena 2016. godine često i dalje traže od roditelja da im pomognu pri vezivanju pertli, oblačenju i slično. Roditelji im, kako kažu stručnjaci, povlađuju. Kupuju ima patike na „čičak“, vezuju pertle, oblače ih, ne dajući tako detetu šansu da to uradi samostalno.
Ranko Rajović, autor NTC sistema učenja, kaže da prvi koraci u osamostaljivanju dece počinju već u vrtiću. Tada dete mora da nauči samo se obuče, da se spremi za spavanje – jednostavno, da brine samo o sebi.
„Dođe nam dete u školu, a ne zna za higijenu posle upotrebe toaleta, i zato pitam šta je roditelj radio sa tim detetom? Nisu deca razmažena, nego je roditelju teško da mu pokaže, a detetu se mora sto i više puta nekada nešto objasniti da bi steklo veštinu“, ispričala je ranije Mirjana Stevanović, direktorka OŠ „Matko Vuković“ u Subotici.
Na kraju, najvažnija preporuka od svih jeste podržavanje deteta u savladavanju znanja i veština, kao i održavanje entuzijazma vezanog za školu, gradivo, obrazovanje i druženje u školi, kako bi nova školska avantura počela sa što manje stresa i brige kako za mališane, tako i za njihove roditelje.