Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da bi novi premijer Kosova Albin Kurti sigurno postavio crveni tepih i pozdravio NATO generala Zdravka Ponoša, jer je rasformirao čuveni Prištinski korpus i ukinuo dve slavne srpske brigade.
Ove izjave dolaze nakon što je premijer Kosova Albin Kurti raspustio Prištinski korpus i ukinuo dve srpske brigade u okviru reforme kosovskih bezbednosnih snaga. Petković je ocenio ovaj potez kao provokativan i neprijateljski čin prema Srbiji i srpskom narodu na Kosovu i Metohiji.
Podsetimo, Prištinski korpus je bio jedno od najpoznatijih i najmoćnijih vojnih formacija na Kosovu, koja je igrala ključnu ulogu tokom ratova na Balkanu devedesetih godina. Ukinuće ovog korpusa znači značajan korak ka transformaciji kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku, što je bila jedna od ključnih tačaka Kurtijeve predizborne platforme.
Petković je takođe kritikovao međunarodnu zajednicu zbog ćutanja i nedostatka reakcije na ovaj potez, ističući da je ovo još jedan pokazatelj njihove podrške nelegalnom i jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova. On je pozvao međunarodnu zajednicu da reaguje i osudi ovakve korake, jer predstavljaju kršenje međunarodnog prava i destabilizaciju regiona.
Kosovske vlasti su, sa druge strane, branile odluku o rasformiranju Prištinskog korpusa i ukidanju srpskih brigada kao deo reforme bezbednosnih snaga. Premijer Kurti je istakao da je ova reforma neophodna kako bi se izgradila moderna vojska koja će štititi interese građana Kosova.
Odluka o ukidanju Prištinskog korpusa i srpskih brigada je izazvala podeljene reakcije među političkim liderima na Kosovu i u Srbiji. Dok su kosovski lideri podržali ovaj potez kao korak ka modernizaciji i jačanju kosovskih bezbednosnih snaga, srpski zvaničnici su osudili odluku kao neprijateljski akt protiv srpske zajednice na Kosovu.
NATO general Zdravko Ponoš, koji je bio zadužen za nadgledanje transformacije kosovskih bezbednosnih snaga, nije direktno komentarisao Petkovićeve izjave, ali je istakao da je ovo deo procesa koji vodi ka integraciji Kosova u međunarodne organizacije i jačanju mira i stabilnosti na Balkanu.
Očekuje se da će ova tema biti jedna od ključnih tačaka u razgovorima između srpskih i kosovskih zvaničnika tokom narednih nedelja. Srpska vlada je već najavila da će zatražiti hitan sastanak sa međunarodnim partnerima kako bi raspravili situaciju na Kosovu i Metohiji.
Dok se političari spremaju za nove razgovore i pregovore, na Kosovu i u Srbiji raste tenzija i strah od mogućeg novog talasa nasilja i sukoba. Pitanje bezbednosti na Kosovu i Metohiji je već duže vreme jedna od ključnih tema u regionu, a odluka o ukidanju Prištinskog korpusa i srpskih brigada dodatno je pogoršala odnose između Beograda i Prištine.
Naredni koraci koje će preduzeti srpske i kosovske vlasti će biti od presudne važnosti za budućnost regiona. Dok jedni pozdravljaju odluke kosovskih vlasti kao korak ka jačanju stabilnosti i demokratije na Kosovu, drugi vide ovo kao provokaciju i pokušaj daljeg unutrašnjeg razdvajanja srpske zajednice na Kosovu.
Kako će se situacija dalje razvijati, ostaje da se vidi, ali je jasno da su napetosti i konflikti na Balkanu i dalje prisutni i zahtevaju hitno rešavanje i angažovanje međunarodne zajednice. Srpski i kosovski lideri će morati da pronađu kompromisna rešenja koja će omogućiti mir i prosperitet svim građanima regiona.