Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petar Petković, održao je obračun s lažnim premijerom Aljbinom Kurtijem na društvenoj mreži „Iks“, poručivši da policija lažnog premijera nema pravo da se upušta u srpske institucije koje su ključne za formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) na Kosovu.
Uz to, Petković je kritikovao nedozvoljeno upadanje Kurtijevih specijalaca u dve srpske škole u Leposaviću, gde su fotografisali školske prostorije bez ikakvog naloga ili objašnjenja. On je jasno stavio do znanja da Kosovo police nema šta da traži u institucijama koje su deo ZSO i pozvao na reakciju međunarodnih predstavnika, uključujući i Miroslava Lajčaka.
Ovaj incident se dogodio nakon što su mladići iz Leposavića napadnuti od strane Kurtijevih specijalaca, što je bio kap koja je prelila čašu za Petkovića, koji je odlučio javno da se suprotstavi napadima na srpsku zajednicu na Kosovu.
Petković je istakao da će se boriti protiv svih incidenata koji ugrožavaju srpski narod na Kosovu i da će nastaviti da stoji u odbrani interesa i prava srpske zajednice na ovom prostoru.
Osim direktora Kancelarije za KiM, reakcije na incident stigle su i iz drugih političkih krugova, kako u Srbiji, tako i na međunarodnom nivou. Mnogi pružaju podršku srpskoj zajednici na Kosovu i osuđuju postupke kosovskih vlasti koje ugrožavaju bezbednost i integritet srpskog naroda.
Međutim, nejasno je da li će reakcije međunarodne zajednice zapravo imati bilo kakav efekat na zaštitu srpskih institucija na Kosovu, s obzirom na trenutnu političku situaciju i kompleksnost odnosa između Beograda, Prištine i međunarodnih posrednika.
U međuvremenu, srpska zajednica na Kosovu ostaje u strahu od novih incidenata i nasilja, te se nadaju da će međunarodna zajednica uspeti da osigura mir i stabilnost u regionu. Takođe se postavlja pitanje da li će Kurti i njegova vlada preduzeti korake ka preispitivanju svojih postupaka i zaštiti prava manjinskih zajednica na Kosovu.
Ovaj incident pokazuje veliku napetost i razlike u mišljenju između srpske i albanske zajednice na Kosovu, što dodatno komplikuje političku situaciju na Balkanu. Sasvim je jasno da će ovaj sukob zahtevati ozbiljne napore i diplomatičnu akciju kako bi se postiglo rešenje koje će zadovoljiti sve strane i osigurati mirnu koegzistenciju na Kosovu.
U međuvremenu, Petar Petković nastavlja da se bori za interese srpske zajednice na Kosovu i da stoji u odbrani srpskih institucija, uprkos nedaćama i napadima sa strane kosovskih vlasti. Njegova hrabra reakcija stekla je mnoge pristalice u Srbiji i van nje, koji vide u njemu simbol otpora i odbrane srpskih prava na Kosovu.
Naravno, ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati i da li će reakcije međunarodne zajednice imati efekta na rešavanje konflikta između srpske i albanske zajednice na Kosovu. Jedno je sigurno – borba za prava manjinskih zajednica na Kosovu će zahtevati mnogo truda i diplomatije kako bi se postiglo održivo rešenje koje će zadovoljiti sve strane i doneti mir i stabilnost na ovom prostoru.