Pisci sutra čitaju u biblioteci, a u subotu u Beogradu

Tamara Nikolić avatar

Međunarodni festival kratke priče „Kikinda šort“ popularan je događaj koji već punih 18 godina privlači pisce i ljubitelje književnosti iz različitih zemalja. Ove godine, festival će se održati u petak u Kikindi, a zatim u subotu u Beogradu. Od osnivanja 2006. godine, više od 250 pisaca iz preko 30 zemalja učestvovalo je na ovom festivalu, među kojima su i nosioci brojnih književnih nagrada.

Ovogodišnje izdanje festivala donosi neke nove promene, poput širenja kriterijuma za odabir učesnika. Pored pisaca kratkih priča, pozvani su i priznati književnici koji se ističu i u pisanju kolumni, iako ovaj žanr nije tradicionalno deo festivala. Među pozvanim učesnicima nalaze se Dejan Atanacković, Dragan Velikić, Marko Vidojković, Mirjana Đurđević, Edi Matić, Tomislav Marković, Dragoljub Petrović, Đerđ Serbhorvat i Marko Šelić Marčelo.

Pisani tekstovi će biti prezentovani u dvorištu Narodne biblioteke „Jovan Popović“ u Kikindi u večernjim satima, dok će se u Beogradu, na Dorćol placu, održati čitanje teksta u subotu od 21 sat. Ovogodišnje izdanje festivala podržali su Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama i Grad Kikinda.

Međunarodni festival kratke priče „Kikinda šort“ je postao nezaobilazan događaj u književnom kalendaru, privlačeći kako već etablirane pisce, tako i mlade talente iz različitih delova sveta. Ova manifestacija pruža priliku autorima da prezentuju svoje radove široj publici, ali i da se međusobno upoznaju, razmene iskustva i stvore nova književna dela.

Kratka priča kao književni žanr ima posebno mesto u svetu književnosti, jer omogućava autorima da na kompaktan i efektan način prenesu svoje ideje, emocije i poruke čitaocima. Festivali poput „Kikinda šorta“ pružaju priliku piscima da istraže različite teme, stilove i tehnike pisanja, te da se izraze na autentičan i originalan način.

Kao jedan od najznačajnijih festivala kratke priče u regionu, „Kikinda šort“ doprinosi popularizaciji ovog žanra i afirmaciji pisaca koji se bave pisanjem kratkih formi. Organizatori festivala trude se da svake godine donesu nešto novo i osveže program, kako bi inspirisali i oduševili kako autore, tako i publiku.

Pored čitanja tekstova, festival uključuje i različite radionice, panele, književne večeri i druge prateće događaje koji obogaćuju program i omogućavaju posetiocima da se bolje upoznaju sa književnim stvaralaštvom. Ove godine, publika će imati priliku da čuje neke od najpoznatijih i najcenjenijih pisaca sa domaće scene, kao i da se upozna sa radom novih autora i njihovim književnim dostignućima.

Kikinda, kao grad sa bogatom književnom tradicijom, ima poseban značaj u promociji književnosti i kulturnih događaja. Festivali poput „Kikinda šort“ doprinose prepoznavanju grada kao centra književne kulture i stvaralaštva, a takođe privlače i turiste i ljubitelje književnosti iz drugih gradova i zemalja.

„Kikinda šort“ postaje punoletan ove godine, što simbolizuje dugovečnost i stabilnost ovog festivala koji već punih 18 godina promoviše kratku priču i podržava autore u njihovom književnom stvaralaštvu. Očekuje se da će ovogodišnje izdanje festivala okupiti veliki broj posetilaca i učesnika, te da će doprineti daljem razvoju književne scene i afirmaciji domaćih pisaca.

Festivali poput „Kikinda šort“ važni su za očuvanje književne baštine i promociju književnosti kao umetnosti koja spaja ljude i inspiriše ih na nova saznanja i ideje. Kratka priča kao žanr ima svoju posebnu draž i čar, jer omogućava autorima da iskažu svoju kreativnost na jedinstven način i da dopru do publike na direktan i emotivan način.

U vremenima kada je knjiga sve više zamenjena digitalnim medijima, festivali kao što je „Kikinda šort“ imaju poseban značaj u očuvanju književne tradicije i promociji književnih vrednosti. Ova manifestacija predstavlja priliku da se autori i čitatelji povežu i zajedno uživaju u magiji pisane reči, te da se podstaknu na dalje istraživanje i otkrivanje sveta književnosti.

Tamara Nikolić avatar