Pivarska industrija Srbije, dominiraju tri kompanije

Milan Petrović avatar

Aktuelni EURO 2024 turnir u Srbiji privlači pažnju ljubitelja piva, sa preko 500 različitih brendova dostupnih na tržištu. Ipak, većina ovih brendova potiče iz samo tri kompanije: „Heineken Srbija“, „Carlsberg Srbija“ i „Apatinska pivara“, koje zajedno drže više od 90% tržišta.

Ove tri kompanije su ključne u srpskoj pivskoj industriji, koja zapošljava preko 2.500 radnika i proizvodi oko 523 miliona litara piva godišnje. Međutim, postoji i nekoliko manjih pivara, koje su pre pandemije koronavirusa imale značajan rast, ali su sada njihovi kapaciteti znatno smanjeni.

Prošle godine, „Heineken“ je ostvario prihod od 15,4 milijarde dinara i neto dobitak od 1,3 milijarde dinara, dok je „Carlsberg“ imao prihode od 14,3 milijarde dinara i profit od 721 miliona dinara. „Apatinska pivara“, deo kanadsko-američkog konglomerata „Molson Coors“, ostvarila je prihod od 12,4 milijarde dinara i profit od 136 miliona dinara.

Nažalost, zanatske pivare poput „Dogma“ i „Kabinet“ beleže lošije rezultate u poslednje vreme, prihodi su im smanjeni u odnosu na prethodne godine. Konkurencija na tržištu je sve veća, sa povećanim pritiskom od niskoalkoholnih pića poput radlera.

Pivske kompanije se trude da povećaju svoj udeo na tržištu i privuku potrošače različitim marketinškim aktivnostima. U istraživanjima se pokazuje da je pivu potrebna reklama kako bi se održao njegov status kao omiljeno alkoholno piće u Srbiji.

Tokom EURO 2024 turnira, potražnja za pivom će značajno porasti, a brojne kompanije se pripremaju za intenziviranje marketinških kampanja. Britanski navijači su spremni da potroše milijarde evra na hranu i piće tokom trajanja turnira, što će dodatno stimulisati potražnju za pivom.

Ukratko, pivska industrija u Srbiji je u usponu, iako su manje pivare suočene sa izazovima. Sa brojnim brendovima i različitim marketinškim strategijama, očekuje se da će ovaj sektor nastaviti da raste i razvija se u budućnosti.

Milan Petrović avatar