Planeta Zemlja vibrirala devet dana zbog klizišta na Grenlandu

Milan Petrović avatar

Klizište na Grenlandu izazvano klimatskim promjenama stvorilo je megacunami koji je uzrokovao globalne vibracije Zemlje devet dana u septembru prošle godine, prema novim istraživanjima.

Džinovski talasi koji su nastali ovim događajem prelazili su preko fjordova, uzrokujući vibracije širom planete, tvrde istraživači. Studija koja je uključivala naučnike Londonskog globalnog univerziteta otkrila je da je pljuskanje vode uzrok misterioznih globalnih vibracija koje su trajale i zbunile stručnjake za seizmologiju.

Ovo istraživanje je prvi put pokazalo da je kretanje vode uzrokovalo mjerljive vibracije kroz Zemljinu koru, koje su putovale svijetom i trajale nekoliko dana. „Kada sam prvi put vidio ovaj seizmički signal, bio sam potpuno zbunjen. Iako znamo da seizmometri mogu da zabilježe različite izvore na površini Zemlje, nikada ranije nije zabilježen tako dugotrajan globalni seizmički talas s jednom frekvencijom oscilovanja“, rekao je koautor istraživanja dr. Stiven Hiks.

Ovo istraživanje ukazuje na složene veze između klimatskih promjena, destabilizacije leda na glečerima, kretanja vodenih tijela i čvrste Zemljine kore. Klizište koje nije vidjelo niti jedno ljudsko oko izazvalo je pljusak vode visine 200 metara i talas visine do 110 metara.

Istraživači su izračunali da se ovaj talas, koji se protezao deset kilometara fjorda, smanjio na sedam metara u nekoliko minuta i u narednim danima na nekoliko centimetara. Ovaj događaj pokazuje koliko su klimatske promjene uticale na prirodu i kako su ekstremni vremenski događaji postali sve učestaliji u posljednjim godinama.

Grenland je jedno od najosjetljivijih područja na planeti kada je riječ o klimatskim promjenama. Topljenje leda na Grenlandu je ubrzano u posljednjim godinama, što dovodi do povećanja nivoa mora i drugih ekstremnih vremenskih pojava širom svijeta.

Ovaj megacunami izazvan klizištem na Grenlandu je samo jedan od mnogih primjera ekstremnih događaja koji se dešavaju zbog klimatskih promjena. Neke zemlje već osjećaju posljedice ovih promjena, poput sve učestalijih uragana, suša ili poplava.

Vlade diljem svijeta se suočavaju s izazovom kako se nositi s posljedicama klimatskih promjena i smanjiti njihov utjecaj na životnu sredinu. Pitanje klimatskih promjena postalo je sve važnije u političkim debatama i sve više ljudi osvješćuje važnost zaštite planete za buduće generacije.

Mnogi znanstvenici tvrde da je potrebno hitno djelovati kako bi se spriječile daljnje katastrofalne posljedice klimatskih promjena. Povećana svijest o ovom problemu može dovesti do promjene u politikama i ponašanju potrošača koje bi mogle usporiti tempo klimatskih promjena.

Klizište na Grenlandu koje je uzrokovalo megacunami i globalne vibracije Zemlje je samo jedan od mnogih dokaza koliko su klimatske promjene duboko uticale na našu planetu. S vremenom će se očekivati sve više ekstremnih vremenskih događaja i prirodnih katastrofa ako se ne poduzmu odgovarajuće mjere zaštite životne sredine.

Naučnici apeliraju na vladu i građane da preduzmu odgovorne korake kako bi se usporio tempo klimatskih promjena i sačuvala planeta za buduće generacije. Važno je shvatiti koliko su klimatske promjene ozbiljan problem i kako svako od nas može doprinijeti zaštiti životne sredine kroz svoje svakodnevne akcije.

Milan Petrović avatar