Plata PET PUTA veća od proseka, nema nezaposlenih

Milan Petrović avatar

Rastuća potražnja za radnom snagom u Srbiji u sektoru informacijskih tehnologija uzrokovala je sve veći interes za prekvalifikacijom u IT industriji. U posljednjoj godini, jedna od najvažnijih tema na tržištu rada bila je prekvalifikacija u IT sektoru. Prosječna plaća programera u Srbiji doseže i do tri puta veću plaću od prosječne plaće u zemlji, a to je također rezultiralo povećanjem interesa za ovo zanimanje.

Zanimljivo je da programeri ne moraju imati fakultetsku diplomu da bi radili u ovoj industriji. Prema istraživanju, gotovo četvrtina ispitanika radi u IT sektoru sa završenom srednjom školom. Većina njih, 35%, ima samo završene osnovne studije, dok 22% ima završeni postdiplomski studij, a 17% ima završenu diplomu više škole. Tek 1% ispitanika u ovoj industriji ima doktorat.

Prema riječima Marka Vučetića iz kompanije Hello world, za sticanje novih znanja i vještina, programeri se najviše koriste online tečajevima, zvaničnom dokumentacijom, blogovima i forumima. Rastuća potražnja za obrazovanim kandidatima u IT sektoru dovodi do toga da su plate IT kandidata i do tri puta veće od prosječne plate u drugim sektorima. Fleksibilno radno vrijeme, mogućnost rada od kuće, privatno zdravstveno osiguranje su samo neki od benefita koje dovode do toga da je IT sektor među najtraženijim sektorima u Srbiji, uz gotovo nepostojeću nezaposlenost.

Prema podacima sa HelloWorld.rs, prosječna plaća programera u Srbiji prelazi 1.500 eura. Veliki broj programera također zarađuje između 500 i 1.000 eura, a čak 37% ispitanika zarađuje preko 2.000 eura. Ovo pokazuje da programeri sa relativno malo iskustva u industriji mogu ostvariti značajne prihode, a plaće u IT sektoru mogu biti i do pet puta veće od prosječne plaće u zemlji.

Uzimajući u obzir činjenicu da je rastuća potražnja za radnom snagom u IT sektoru, te da programeri ne moraju imati fakultetsku diplomu, postaje jasno da se ovo zanimanje sve više obraća pažnja kako od strane poslodavaca, tako i od strane pojedinaca koje interesira ovaj sektor. Uz potrebne vještine i znanja, nema sumnje da je IT sektor postao jedan od ključnih faktora prilikom razmatranja izbora karijere među stanovništvom Srbije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: