Plemeniti metal skočilo iznad 3.300 dolara

Milan Petrović avatar

Plemeniti metal zlato je prvi put prešao granicu od 3.300 dolara za uncu, dostigavši cenu od 3.307 dolara, što predstavlja porast od 2,4% u jednom danu. Ovaj iznenađujući skok cene zlata može se pripisati rastućem interesovanju investitora za „sigurne luke“ u svetlu trenutnih ekonomskih i političkih nesigurnosti.

Jedan od ključnih faktora koji je doprineo ovom porastu je nastavak trgovinskog rata između Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Predsednik Donald Tramp je izdao naredbu za moguće uvođenje carina na određene proizvode, uključujući kritične minerale, poluprovodnike i farmaceutske proizvode. Ove mere su dodatno povećale zabrinutost među investitorima, koji su se odlučili da preusmere svoja ulaganja u zlato, smatrajući ga sigurnijom opcijom u turbulentnim vremenima.

Ole Hansen, šef strategije u Sako banci, istakao je da tržište zlata reaguje na geopolitičke tenzije i trgovinske sukobe, što je dodatno podstaklo potražnju za ovim plemenitim metalom. U takvim uslovima, zlato se često smatra „bezbednim utočištem“ koje štiti investitore od inflacije i nestabilnosti na tržištu.

Finansijska kompanija ANZ je, prepoznajući trenutne trendove na tržištu, podigla svoju prognozu cene zlata na kraju godine na 3.600 dolara po unci, dok su šestomesečne prognoze postavljene na 3.500 dolara. Ova procena ukazuje na očekivanja da će zlato i dalje rasti, s obzirom na to da se investitori suočavaju s nesigurnim ekonomskim okruženjem i potencijalnim rizicima koji dolaze iz trgovinskih tenzija.

Zlato se tradicionalno koristi kao zaštita od inflacije i ekonomske nestabilnosti. U trenucima kada su ekonomski pokazatelji nepovoljni, investitori se često okreću zlatu kako bi očuvali vrednost svojih sredstava. Ova tendencija je posebno izražena u vremenima kada centralne banke širom sveta sprovode politike niskih kamatnih stopa i kvantitativnog popuštanja, što može dovesti do devalvacije fiat valuta.

Osim toga, potražnja za zlatom dolazi i iz sektora fizičke prodaje, gde se zlato koristi u izradi nakita, kao i iz industrije, gde se koristi u elektronici i medicini. Ove dodatne potražnje mogu doprineti daljem rastu cena zlata u budućnosti.

U svetlu svih ovih faktora, mnogi analitičari i investitori će pažljivo pratiti dešavanja na tržištu zlata, kao i globalne ekonomske i političke trendove koji mogu uticati na cenu ovog plemenitog metala. Očekuje se da će zlato ostati u fokusu investitora, posebno u svetlu nesigurnosti koja se nastavlja u globalnoj ekonomiji.

Dok se situacija na tržištu razvija, važno je napomenuti da su tržišta zlata podložna velikim promenama, a cene mogu varirati zbog različitih faktora, uključujući promene u potražnji, ponudi i globalnim ekonomskim uslovima. Investitori bi stoga trebali biti oprezni i dobro informisani prilikom donošenja odluka o ulaganju u zlato.

S obzirom na to da zlato nastavlja da privlači pažnju kao investicija, može se očekivati da će i dalje biti predmet analize i debata među ekonomistima i investitorima. U tom smislu, zlato će verovatno ostati ključno sredstvo za očuvanje vrednosti u nestabilnim vremenima, a njegov status „sigurne luke“ će se i dalje potvrđivati kroz različite ekonomske i političke izazove koji se javljaju na globalnoj sceni.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: