Plenum studenata sa Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu izglasao je zahtev za održavanje vanrednih parlamentarnih izbora, što je izazvalo veliku pažnju javnosti. Ovaj zahtev nije došao samo od studenata, već su se pridružile i neke opozicione stranke, što dodatno pojačava pitanje o potencijalnom izlasku studenata na izbore. U jutarnjem programu „Jutro na Blic“, gosti su bili Đorđe Todorov iz Centra za društvenu stabilnost i advokat Nemanja Todorović, koji su razgovarali o ovom važnom pitanju.
Jedno od ključnih pitanja koje se postavlja jeste kako bi izlazak studenata na izbore mogao da utiče na stranke, posebno na opoziciju. Mnogi se pitaju da li će studenti, koji često imaju specifične interese i stavove, zaista izaći na izbore i kako bi njihovo glasanje moglo promeniti političku sliku. U razgovoru su se dotakli i važnosti angažovanja mladih u političkom procesu, naglašavajući da je njihova participacija ključna za budućnost demokratije u zemlji.
Prema rečima Đorđa Todorova, angažman studenata može doneti svežinu i nove ideje u politički prostor, dok je Nemanja Todorović istakao da bi izlazak studenata na izbore mogao značajno promeniti dinamiku postojećih političkih snaga. Ova situacija se odvija u kontekstu najavljenih razgovora predsednika Vučića sa ključnim ljudima u svetu, što dodatno naglašava značaj trenutne političke situacije.
Osim ovih političkih tema, u „Jutru na Blic“ se razgovaralo i o drugim aktuelnim pitanjima. Naime, Slovenija je zabranila prodaju e-cigareta sa aromama, a kazne za prekršitelje mogu iznositi do 5.000 evra. Ova odluka je izazvala mnogo polemike, posebno među mladima. Pulmolog Dr Branimir Nestorović govorio je o štetnosti aromatizovanih cigareta, ističući potencijalne zdravstvene rizike, uključujući ozbiljne bolesti pluća. Iz Slovenije se javila novinarka Katarina Keček, dok je iz Grčke dopisnica Politike Jasmina Pavlović Stamenić iznela slične informacije o zakonodavnim merama u ovoj zemlji.
U okviru međunarodnih vesti, regionalni izbori u Austriji su takođe bili tema razgovora. Levica je u prednosti, ali desnica je značajno ojačala u odnosu na prethodne izbore održane 2020. godine. Oliver Ranisavljević, odbornik Srpske napredne stranke iz Insbruka, komentarisao je glas srpske zajednice i njihov uticaj na izbore.
Na kulturnom planu, jutarnji program obeležila je i nagrada za pesmu „Pozovi me“, koju je osvojila kantautorka Lena Kovačević na tradicionalnom muzičkom takmičenju „Beogradsko proleće“. Lena je u studiju podelila svoja osećanja povodom priznanja i govorila o procesu stvaranja pesme koja je osvojila žiri svojom interpretacijom.
Sve ove teme ukazuju na složenost trenutne političke i društvene situacije u Srbiji, gde se studentski aktivizam, zdravstvene regulative i kulturni događaji prepliću, stvarajući dinamičnu sliku našeg društva. Sa izborima na vidiku i sve većim angažovanjem mladih, budućnost će pokazati kako će se ovi faktori odraziti na politički pejzaž i društvene promene.
U narednim nedeljama očekuje se dalji razvoj situacije, a javnost sa nestrpljenjem iščekuje informacije o tome kako će se studenti organizovati i na koji način će njihov glas uticati na konačne rezultate izbora. U međuvremenu, važno je pratiti i druge aspekte društva, uključujući zdravstvene politike i kulturne inicijative, koje takođe igraju značajnu ulogu u oblikovanju identiteta i vrednosti savremenog društva.