Po Titovom naređenju snimljen najskuplji film: Holivudske zvezde, plakat crtao Pablo Pikaso, a Bata Živojinović dobio najveći honorar u karijeri

Tamara Nikolić avatar

Film „Bitka na Neretvi“ iz 1969. godine predstavlja jedno od najznačajnijih ostvarenja jugoslovenske kinematografije. Ovaj film je bio prvi put kada je Holivud došao u Jugoslaviju, zahvaljujući dovoljnom budžetu koji je bio odobren od strane tadašnjeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita. U filmu su učestvovala velika svetska imena poput Yul Brynner-a, Franco Nero-a i Orsona Welles-a, kao i domaći glumci poput Milene Dravić, Bata Živojinović i Ljubiše Samardžića.

Jugoslovenska narodna armija ustupila je producentima filma 10.000 vojnika, među kojima su bili i glumci Petar Kralj i Boris Dvornik. Interesantno je da su Kralj i Dvornik glumili besplatno u ovom filmu jer su bili na odsluženju vojnog roka u JNA. Slično, makedonski glumac Kole Angelovski takođe je po vojnoj naredbi igrao u filmu jer je u to vreme služio vojni rok.

Velimir Bata Živojinović dobio je najveći honorar u svojoj karijeri za ulogu komandira Stoleta, ali koliko tačno je to novca, ostala je nepoznanica. Tokom snimanja filma, Živojinović je imao nezgodu sa automobilom zbog čega je bio kažnjen od strane produkcije. Producentkinja filma Maja Medić ističe da je „Bitka na Neretvi“ bio najskuplji film ikada snimljen na ovim prostorima.

Snimanje filma trajalo je godinu i po dana, a pravi budžet se kretao između sedam i 12 miliona tadašnjih dolara. Više od 50 državnih preduzeća finansijski su pomagala produkciju ovog filma. Za englesko tržište, poster filma nacrtao je španski slikar Pablo Picasso, koji nije tražio nikakav honorar već samo sanduk najboljeg jugoslovenskog vina.

Premijera filma održana je 29. novembra 1969. godine u Sarajevu, a prisustvovali su brojni holivudski glumci poput Omara Sharifa i Sophie Loren. U filmu se govori srpski, nemački, italijanski i francuski jezik, što predstavlja retkost za jugoslovenska ostvarenja. „Bitka na Neretvi“ bio je nominovan za Oskara 1969. godine u kategoriji van engleskog govornog područja.

Ovaj film ostaje prepoznatljiv po svojoj veličini i spektakularnosti, kao i po velikim glumačkim imenima koja su u njemu učestvovala. Sa svojim impresivnim budžetom i međunarodnim priznanjima, „Bitka na Neretvi“ ostaje jedan od najznačajnijih ostvarenja jugoslovenske kinematografije koje je privuklo pažnju i poštovanje i izvan granica bivše Jugoslavije.

Tamara Nikolić avatar