POBEDILA PREDSTAVA JASNE ŽMAK: Dodelom nagrada završen 58.Bitef

Tamara Nikolić avatar

Gran pri „Mira Trailović“ 58. Bitefa pripao je predstavi This is my truth, tell me yours Jasne Žmak, koja je hrvatsko-slovenačka koprodukcija. Specijalnu nagradu „Jovan Ćirilov“ dobile su slovenačka predstava „Seksualno vaspitanje II: Borba“ Tjaše Črnigoj i „Trilogija Snaga kučke – I poglavlje: Nevesta i Laku noć, Pepeljugo“ Karoline Bjanki. Publika je najboljom ocenila predstavu Tjaše Črnigoj, dok je nagrada „Politike“ za režiju osvojila belgijska predstava „Antigona u Amazonu“ Mila Raua.

Stručnim žirijem je predsedavala pozorišna rediteljka Marin Man, a članovi su bili dramaturg Dimitrije Kokanov, glumice Tihana Lazović i Jelena Stupljanin, spisateljica i kritičarka Nataša Tripni. Žiri u ovom sastavu odlučivao je o glavnim priznanjima festivala, a to su Gran pri „Mira Trailović“ i Specijalna nagrada „Jovan Ćirilov“.

Na proteklom festivalu, pod sloganom „Lepota (ne)će spasiti svet“, izvedeno je deset predstava iz Nemačke, Francuske, Slovenije, Hrvatske, Švajcarske, Bolivije, Belgije, Brazila, Holandije i Srbije. Festival je trajao od 25. septembra do 4. oktobra, a izabrane naslove selektovali su Nikita Milivojević (umetnički direktor festivala), u saradnji sa Tijanom Grumić i Ksenijom Đurović.

Pokrovitelji festivala su Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo kulture Republike Srbije, a podršku su pružili i Gete Institut, Francuski institut i Delegacija Evropske unije. Ovo je bio 58. Bitef, a još mnogo će ih doći. Također, ukupan budžet festivala bio je dvadeset dva miliona dinara, kao što je objavljeno u novinskom izdanju Nezavisne omladinske novine.

Bitef, međunarodni festival scenskih umetnosti, održan je od 1967. godine u Beogradu, a njegova svrha je promocija i afirmacija savremenog stvaralaštva u oblasti pozorišta, igre, performansa, muzike, vizuelnih umetnosti i teorije scenskih umetnosti. Ovaj festival je od izuzetnog značaja za kulturnu scenu ne samo u Srbiji, već i u regionu i šire. Svake godine, Bitef okuplja brojne umetnike i ljubitelje pozorišta iz različitih delova sveta.

U istoriji festivala su se smenjivali brojni svetski poznati umetnici i predstave, a Bitef je postao prepoznatljiv po hrabrim programskim izborima i promociji avangardnih umetničkih praksi. Njegova međunarodna reputacija se neprestano diže, a svake godine festival donosi nove umetničke uvide i inspiriše publiku na razmišljanje o savremenim društvenim temama kroz prizmu umetnosti.

Ovogodišnji Bitef je bio posebno uzbudljiv zbog izuzetno kvalitetnih predstava i interesantnog programa. Publika je imala priliku da uživa u raznovrsnim umetničkim izrazima i da se suoči sa različitim temama koje su obrađene na sceni na originalan i provokativan način. Predstave su bile odlično prihvaćene kako od strane žirija, tako i od strane publike, što svedoči o kvalitetu i relevantnosti umetničkih ostvarenja koja su prikazana na festivalu.

Ovogodišnje nagrade koje su uručene najboljim predstavama i umetnicima svedoče o visokom nivou umetničkog stvaralaštva koje je predstavljeno na festivalu. Svaka od nagrađenih predstava nosi sa sobom jedinstveno umetničko iskustvo i originalan pristup umetničkom izražavanju, što je bilo prepoznato i nagrađeno od strane stručnog žirija.

Bitef ostaje jedan od najznačajnijih festivala scenskih umetnosti u regionu, koji kontinuirano unapređuje kulturnu scenu i inspiriše umetnike i publiku na razmišljanje i promišljanje savremenih društvenih i umetničkih fenomena. S obzirom na uspeh ovogodišnjeg izdanja festivala, možemo sa sigurnošću reći da će Bitef nastaviti da bude nezaobilazna tačka susreta umetnosti i publike u godinama koje dolaze.

Neka ova nagradu i priznanja budu podsticaj svim umetnicima, rediteljima, glumcima, producentima i svim ostalim učesnicima scenskih umetnosti da nastave da stvaraju i istražuju nove oblike i sadržaje u umetnosti. Umetnost je nepresušan izvor inspiracije i stvaralaštva, i kroz Bitef je prezentovana u najboljem svetlu, inspirišući nas da razmišljamo o svetu na nov i originalan način.

Tamara Nikolić avatar