Prema nedavno potpisanom Ugovoru o grantu Okvira za investicije za Zapadni Balkan u vrednosti od 16 miliona evra, u Prahovu kod Negotina su počele pripremne radnje za vađenje prvih četiri brodova od ukupno 21 koliko je projektom predviđeno. Potopljene olupine brodova leže na dnu Dunava već 80 godina i smetaju plovidbi na ovom delu reke. Projekt izvlačenja ovih brodova će omogućiti bezbednije, efikasnije i pouzdanije uslove za plovidbu tokom cele godine na delu plovnog puta.
Operacija potapanja brodova, nazvana „Dunavski vilenjak“, odvijala se od 5. do 7. septembra 1944. kada su plovila, brodovi, transportne skele, torpedni čamci, šlepovi i brod-bolnica planski potopljene jedan preko drugog. Tim brodovima je prevožen ratni plen iz Rusije, ali su se na njima nalazila i mnoga eksplozivna sredstva. Procenjuje se da na ovim olupinama ima još neeksplodiranih mina, a samo vreme će pokazati koliko će se brodova uspeti izvaditi iz rečnog dna.
Uklanjanje ovih brodova će omogućiti veći obim teretnog transporta na Dunavu, veću pouzdanost infrastrukture i prelazak sa drumskog na vodni transport, kao jedan od najčistijih vidova prevoza. Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić ističe da će se neki brodovi izvaditi, dok će se drugi ukopavati kako ne bi smetali plovidbi. Očekuje se da će se ovaj opsežan posao od velikog značaja završiti u narednih pet godina, iako se očekuje da će biti završen mnogo brže.
Potpisivanjem Ugovora o grantu, projekat izvlačenja potopljenih brodova dobio je značajnu finansijsku podršku. Ova sredstva će omogućiti ne samo izvlačenje brodova, već i povećanje obima teretnog transporta, veću pouzdanost infrastrukture i prelazak sa drumskog na vodni transport. Sa izvlačenjem ovih olupina sa dna Dunava, ova operacija će imati pozitivan uticaj ne samo na Srbiju, već i na Evropsku uniju.
Ukupno gledano, projekt izvlačenja potopljenih brodova na Dunavu ima veliki značaj za plovidbu na ovoj reci, kao i za transportni sistem u regionu. Sigurnije i efikasnije uslove plovidbe će omogućiti veći teretni transport i prelazak sa drumskog na vodni transport, što će doprineti smanjenju zagađenja i poboljšanju ekonomskih i infrastrukturnih uslova na ovom delu reke. Potpisivanjem Ugovora o grantu, projekat je dobio značajnu finansijsku podršku koja će omogućiti uspešno sprovođenje operacije izvlačenja brodova, kao i unapređenje transportnog sistema u regionu.