Danas je Ustavnom sudu u Beogradu podneto još nekoliko desetina ustavnih žalbi zbog nezakonitih obustava rada obrazovnih institucija širom Srbije. Ove žalbe su podneli pravni timovi Centra za društvenu stabilnost u ime roditelja đaka, koji se suočavaju s nemogućnošću pohađanja osnovnih i srednjih škola.
Interesovanje za zaštitu sopstvenih prava među studentima, kao i među roditeljima koji žele da zaštite ustavom zagarantovana prava na obrazovanje svoje dece, iz dana u dan raste. U svetlu ovog povećanog interesovanja, Centar za društvenu stabilnost odlučio je da proširi svoj tim u kontakt centru kako bi mogao da pruži pravnu pomoć svim zainteresovanim građanima.
Važno je naglasiti da je, iako je broj poziva zbog obustava rada osnovnih i srednjih škola značajan, još veći broj poziva stigao zbog obustava rada fakulteta. Mnogi studenti smatraju da visokoškolske ustanove nisu ispunile svoje obaveze iz ugovora o samofinansiranju. S obzirom na to da je trenutno moguće pokretanje pravnih procedura samo u slučajevima gde teku prekluzivni rokovi, pravni timovi će, čim se za to steknu uslovi, pokrenuti sve potrebne procese u ime studenata koji su kontaktirali Centar za društvenu stabilnost.
U ovom trenutku, svi građani Republike Srbije mogu da se obrate Centru za društvenu stabilnost svakim radnim danom od 10 do 18 časova putem telefona ili e-maila. Naši pravni timovi su tu da, potpuno besplatno, pomognu ljudima čija su ustavom ili ugovorom zagarantovana prava ugrožena, kako bi mogli da potraže pravdu pred pravosudnim organima u što kraćem roku.
U poslednjih nekoliko meseci, situacija u obrazovnom sistemu Srbije postala je sve napetija. Obustave rada škola i fakulteta izazvale su ogroman pritisak na roditelje i studente, koji se osećaju zapostavljeno i nepravdno tretirano. Roditelji, posebno, smatraju da su njihova prava na obrazovanje njihove dece ugrožena, a mnogi od njih su odlučili da se bore za pravdu putem ustavnih žalbi.
Centar za društvenu stabilnost, kao organizacija koja se bavi pravima građana, prepoznaje ozbiljnost situacije i aktivno radi na pružanju podrške onima kojima je potrebna. Njihov tim pravnika radi na izradi žalbi koje će biti podnete Ustavnom sudu, a očekuje se da će broj žalbi rasti kako se situacija nastavlja.
Osim toga, pravni timovi Centra su svesni da mnogi studenti i njihovi roditelji nisu upoznati sa svojim pravima, što dodatno otežava situaciju. Zbog toga Centar radi na informisanju građana o njihovim pravima i mogućnostima koje imaju u slučaju kršenja tih prava. U planu je i organizacija javnih predavanja i radionica kako bi se podigla svest o važnosti zaštite prava na obrazovanje.
U svetlu svih ovih događaja, postavlja se pitanje kako će se vlasti odrediti prema ovoj situaciji. Da li će se poštovati ustavna prava građana ili će se nastaviti sa praksom obustave rada obrazovnih institucija? Ova dilema ostaje otvorena, a građani Srbije očekuju odgovore i rešenja koja će im omogućiti pristup obrazovanju.
U međuvremenu, Centar za društvenu stabilnost poziva sve građane da se aktivno uključe u borbu za svoja prava i da se ne ustručavaju da potraže pravnu pomoć kada smatraju da su im prava povređena. Samo zajedničkim naporima i aktivnim delovanjem može se postići promena koja će omogućiti pravičnije i transparentnije obrazovanje za sve.