Politički analitičar Nebojša Krstić izjavio je da su učesnici protesta protiv najave iskopavanja litijuma i kompanije Rio Tinto ciljali na to da isprovociraju policiju i da slike nasilja pošalju u svet. On je naglasio da protesti neće dovesti do iskopavanja litijuma jer ga neće biti još dve godine. Poenta blokada je, prema Krstiću, da policija upotrebi silu kako bi se slike nasilja poslale van granica Srbije. Učesnici protesta postavljaju zahteve koji nisu moguće ispuniti jer u opoziciji ne postoji lider sa jasnim ciljevima. Krstić je istakao da blokade železničkih stanica maltretiraju građane, što je vlast upozoravala prethodnih dana.
Krstić je kritizirao opoziciju zbog nedostatka jasnih ciljeva i lidera koji bi ih mogli ostvariti. On je istakao da su zahtevi postavljeni na protestima neostvarivi, jer iskopavanje litijuma neće početi još najmanje dve godine. Blokade železnica su na štetu građana, a policija je upozoravala da će upotrebiti silu kako bi se osiguralo nesmetano odvijanje saobraćaja. Učesnici protesta blokirali su železničke stanice „Prokop“ i „Novi Beograd“ i najavili da će ostati tamo dok se njihovi zahtevi ne ispune.
Protesti su kulminirali blokadom železnice u Beogradu, gde su učesnici zahtevali zaustavljanje planova iskopavanja litijuma od strane kompanije Rio Tinto. Međutim, policija je intervenisala kako bi oslobodila pruge i omogućila normalno funkcionisanje saobraćaja. Učesnici protesta tvrde da su njihovi zahtevi legitimni i da žele da zaštite životnu sredinu od štetnih posledica iskopavanja litijuma. Kompanija Rio Tinto je najavila da će poštovati sve zakonske procedure i regulative kako bi obezbedila bezbedno iskopavanje ovog dragocenog minerala.
Ipak, politički analitičari tvrde da su protesti motivisani političkim ciljevima i da u njima učestvuju i političke organizacije koje žele da iskoriste nezadovoljstvo građana u borbi za vlast. Takođe, analitičari ističu da je blokada železnice neprihvatljiva metoda protesta koja može naneti štetu ekonomiji i normalnom funkcionisanju društva. Vlast je najavila da će preduzeti sve mere kako bi osigurala sigurnost i red u zemlji i da neće dozvoliti da se nasilje širi.
Učesnici protesta tvrde da njihovi zahtevi nisu preterani i da žele da zaustave iskopavanje litijuma radi zaštite ekologije i prirode. Međutim, politički analitičari upozoravaju da su protesti ispolitizovani i da se koriste u svrhu političkih obračuna i destabilizacije vlasti. Kompanija Rio Tinto je najavila da će poštovati sve zakonske procedure i regulative u vezi sa iskopavanjem litijuma i da će sarađivati sa nadležnim institucijama kako bi obezbedila bezbedno i odgovorno iskopavanje ovog minerala.
Ukoliko se protesti nastave, moguće je da će doći do eskalacije nasilja i većih narušavanja javnog reda i mira. Vlast mora da pronađe balans između zaštite prava građana da se izraze i očuvanja reda i sigurnosti u društvu. Takođe, potrebno je da se pronađu rešenja koja će zadovoljiti oba tabora i omogućiti normalno funkcionisanje društva. U suprotnom, protesti mogu dovesti do dalje političke polarizacije i destabilizacije države.