Tunel Iriški venac, koji se gradi u okviru Fruškogorskog koridora, biće najduži tunel u Srbiji, sa dužinom od 3,5 kilometara. Ovaj projekat će zameniti dosadašnje rekorde tunela Laz i Munjino brdo na autoputu „Miloš Veliki“, koji su dugi oko 2,8 kilometara. Iriški venac predstavlja značajan korak napred u infrastrukturi Srbije, donoseći brojne prednosti građanima, uključujući skraćenje putovanja, povećanje bezbednosti na putevima i očuvanje bogate flore i faune Fruške gore.
Fruškogorski koridor, brza saobraćajnica koja povezuje Novi Sad i Rumu, ima ukupnu dužinu od 44,41 kilometra i sastoji se od četiri deonice. Prva deonica uključuje petlju „Petrovaradin Istok – Paragovo“ sa planiranom trasom državnog puta IIA reda, broj 100, koja će se protezati od Žeželjevog mosta do petlje „Petrovaradin Istok“, ukupne dužine 14,01 kilometara. Druga deonica se proteže od Paragova do obilaznice oko Rume, dok treća obuhvata deo od petlje „Novi Sad Jug“ do „Petrovaradin Istok“. Četvrta deonica predstavlja obilaznicu oko Rume.
Na ovoj brza saobraćajnici predviđena je izgradnja 46 većih građevinskih objekata, uključujući 44 mosta i podvožnjaka. Među njima se ističe most preko Dunava dužine oko 1,7 kilometara. Tuneli „Širine“ i „Iriški venac“ će dodatno unaprediti tu infrastrukturnu mrežu. Tunel Iriški venac, kao ključni deo druge deonice, sastojiće se od dve tunelske cevi i biće najduži tunel u Srbiji.
Radovi na izgradnji tunela odvijaju se neprekidno, 24 sata dnevno, uz angažovanje oko 230 radnika i 50 jedinica mehanizacije. Tokom noćnih smena, angažovano je oko 95 radnika. Ovaj intenzivan rad je usmeren na to da se projekat završi u predviđenom roku od godinu i po dana.
Trasa Fruškogorskog koridora povezuje Vojvodinu sa zapadnim i severozapadnim delom Srbije, kao i sa važnim administrativnim i regionalnim centrima kao što su Novi Sad, Ruma, Šabac i Loznica. Takođe, ovaj koridor pruža posrednu vezu Srbije sa susednim zemljama kao što su Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Rumunija.
Jedan od najznačajnijih efekata realizacije Fruškogorskog koridora biće poboljšanje regionalne povezanosti i pristupačnosti, što će doprineti smanjenju saobraćaja u urbanim područjima poput Novog Sada, Iriga i Rume. Izgradnjom tunela, očekuje se da će se značajno smanjiti tranzit kroz Nacionalni park „Fruška gora“, čime će se očuvati prirodne lepote i biodiverzitet ovog područja.
Izvođač radova, kineska kompanija „China Road and Bridge Corporation“, pokazuje visok nivo stručnosti i efikasnosti u realizaciji ovog kapitalnog projekta. Predsednik Srbije obišao je deonicu Fruškogorskog koridora i tunel Iriški venac kako bi se lično uverio u napredak radova. Njegovo oduševljenje projektom je bilo očigledno, ističući značaj ovog tunela za infrastrukturu i ekonomiju Srbije.
Predsednik je izjavio: „Ovo će biti u svakom smislu najduži i najveći tunel u Srbiji, lep i čudesno opremljen. Zahvalan sam našim neimarima i kineskim prijateljima koji rade i grade, jer se Srbija menja na bolje.“ Takođe, naglasio je kako će tunel doprineti bezbednijem saobraćaju, ali i privući investicije u region.
U završnici, tunel Iriški venac ne samo da će poboljšati infrastrukturu i povezanost Srbije, već će i unaprediti kvalitet života građana, smanjiti rizike na putevima, a istovremeno očuvati prirodne resurse Fruške gore. Ovaj projekat predstavlja simbol napretka i razvoja Srbije, koji će se pamtiti dugi niz godina.