Pogledajte kako nuklearni reaktor izgleda iznutra (VIDEO)

Milan Petrović avatar

Novosti naučnika koji su uspjeli pretvoriti simulacijske i opservacijske podatke iz fuzijskog reaktora u nevjerojatnu 3D simulaciju privukle su pažnju javnosti. Ova simulacija omogućuje detaljan pogled na plazmu iznutra, dajući uvid u ponašanje reaktora pri ekstremno visokim temperaturama.

Modelirani reaktor vjerno reprodukuje tokamak s promjenjivom konfiguracijom (TCV) Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL). Tokamak je reaktor u obliku krofne kroz koji teče plazma na temperaturi većoj od 100 miliona stepeni, gdje dolazi do fuzije. Tim iz Laboratorija za eksperimentalnu muzeologiju (EM+), dijela EPFL-a, uspio je rekonstruirati ovu 30 godina staru mašinu i omogućiti jedinstveni pogled unutra.

Korištenjem robota za generiranje ultra-preciznih skenova unutrašnjosti reaktora, tim je uspio kompajlirati podatke kako bi stvorio 3D model koji vjerno replicira komponente reaktora do njihove teksture. Čak su uspjeli zabilježiti habanje grafitnih pločica koje oblažu zidove reaktora, a koje su izložene izuzetno visokim temperaturama tokom testnih eksperimenata TCV-a.

Let kroz fuzijski reaktor nije samo uzbudljivo iskustvo, već omogućuje naučnicima da bolje razumiju dizajn i učinite reakciju učinkovitijom. Simulacija prikazuje položaj hiljada čestica i njihove efekte, mijenjajući se oko 60 puta u sekundi. Posebno računarsko postrojenje s pet računara i ukupno 10 GPU-ova omogućilo je ovu impresivnu vizualizaciju.

Vizualizacija prikazuje čestice uključene u reakciju, pri čemu su elektroni prikazani crvenom bojom, protoni zelenom, a plave linije označavaju magnetno polje. Čestice se kovitlaju i međusobno djeluju, simulirajući procese koji se odvijaju u stvarnom tokamaku. Fizika iza procesa vizualizacije izuzetno je složena, jer tokamaci imaju mnogo različitih pokretnih dijelova, čestica i polja koji međusobno djeluju.

Ova vizualizacija nije samo estetski privlačna, već je i tačna, koherentna i realistična, pružajući naučnicima dragocene uvide u složene procese unutar fuzijskog reaktora. Razvoj ove vizualizacije od strane EM+ predstavlja značajan korak naprijed u razumijevanju fuzijskih reaktora i poboljšanja njihove učinkovitosti.

Napredak tehnologije infografike omogućio je ovakvu vrstu vizualizacije, što bi bilo nezamislivo prije samo pet godina. Saradnja između EM+ i Švajcarskog centra za plazmu omogućila je razvoj ovog inovativnog projekta koji će sigurno imati veliki utjecaj na napredak u oblasti fuzijske energije.

Osim estetske vrijednosti, ova vizualizacija pruža vrijedna naučna saznanja koja će pomoći u daljem istraživanju fuzijskih reaktora i poboljšanju njihove efikasnosti. U budućnosti se očekuju dalja istraživanja i razvoj tehnologije koja će omogućiti još detaljnije simulacije fuzijskih reaktora i bolje razumijevanje procesa fuzije.

Naučnici su uspjeli pretvoriti simulacijske i opservacijske podatke iz fuzijskog reaktora u nevjerovatnu 3D simulaciju. Ova simulacija omogućuje pogled na plazmu iznutra i pruža uvid u ponašanje reaktora pri ekstremno visokim temperaturama. Modelirani reaktor vjerno reprodukuje tokamak s promjenjivom konfiguracijom (TCV) Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL). Tim iz Laboratorija za eksperimentalnu muzeologiju (EM+), dijela EPFL-a, rekonstruisao je ovu 30 godina staru mašinu i omogućio jedinstveni pogled unutra. „Koristili smo robota za generiranje ultra-preciznih skenova unutrašnjosti reaktora, koje smo zatim kompajlikovali kako bismo proizveli 3D model koji replicira njegove komponente do njihove teksture,” izjavio je Sami Manane, računarski nastavnik u EM+, „Čak smo uspjeli zabilježiti habanje grafitnih pločica koje oblažu zidove reaktora, a koje su izložene izuzetno visokim temperaturama tokom testnih eksperimenata TCV-a.“ Let kroz fuzijski reaktor nije samo uzbudljivo iskustvo, već omogućuje naučnicima da uče kako poboljšati dizajn i učiniti reakciju učinkovitijom. Simulacija prikazuje položaj hiljada čestica i njihove efekte, mijenjajući se oko 60 puta u sekundi. Posebno računarsko postrojenje s pet računara i ukupno 10 GPU-ova omogućilo je ovu izvanrednu vizualizaciju. „Naš sistem smo mogli izgraditi zahvaljujući napretku u tehnologiji infografike,” objasnila je Sara Kenderdin, profesorica koja vodi EM+. „To bi bilo nemoguće ostvariti prije samo pet godina.” Vizualizacija prikazuje čestice uključene u reakciju. Elektroni su prikazani crvenom bojom, protoni zelenom, a plave linije označavaju magnetno polje. Čestice se kovitlaju i međusobno djeluju, baš kao u stvarnom tokamaku. „Fizika iza procesa vizualizacije je izuzetno složena,” dodao je Paolo Rići, direktor Švajcarskog centra za plazmu. „Tokamaci imaju mnogo različitih pokretnih dijelova: čestice s heterogenim ponašanjem, magnetna polja, valove za grijanje plazme, čestice ubrizgane izvana, plinove i još mnogo toga. Čak i fizičarima je teško sve to posložiti. Vizualizacija razvijena od strane EM+ kombinuje standardni izlaz simulacijskih programa – u osnovi, tablice brojeva – s tehnikama vizualizacije u stvarnom vremenu koje laboratorija koristi za stvaranje atmosfere slične videoigri. Ova vizualizacija nije samo estetski dopadljiva, ona je tačna, koherentna i realistična, pružajući naučnicima vrijedne uvide u složene procese unutar fuzijskog reaktora, prenosi Klik. Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Milan Petrović avatar