Nakon zatvaranja vašara u Šapcu, na Mihajlovcu ostalo je pravo smeće. Na 17 hektara prostora ostali su razni otpaci poput najlonskih kesa, kartona i neprodate robe. Nakon pakovanja tezgi i skalamerije zabavnih parkova, vašarište je postalo prava deponija smeća. Milica Ranković iz JKP „Stari grad“ tvrdi da svake godine ostaje ista slika nakon zatvaranja vašara, jer je nemoguće naterati zakupce prostora da očiste za sobom. Procenjuje se da je smeća više nego ikad, a komunalci će morati ozbiljno da se potrude da sve počiste.
Niko ne može tačno da proceni kolika je tačna količina smeća na vašarskoj deponiji, ali u komunalnom preduzeću tvrde da je situacija alarmantna. Veliki broj građana su nezadovoljni stanjem na vašarištu, ističući da je ovo jedan od najgorih prizora koje su ikada videli.
Međutim, postavlja se pitanje zašto se ovo dešava svake godine i zašto zakupci prostora ne vode računa o čistoći. Mnogi smatraju da je potrebno ozbiljno kazniti one koji ne poštuju pravila i ostavljaju smeće iza sebe. Takođe, važno je educirati i podići svest građana o značaju čistoće i očuvanja životne sredine.
Komunalci su najavili da će morati da se potrude maksimalno kako bi očistili prostor nakon vašara. Bez obzira na to što će biti potrebno puno truda i rada, oni su spremni da se suoče sa ovim izazovom. Građani su pozvani da se uključe u akcije čišćenja i da pomognu da se vašarište vrati u prvobitno stanje.
Važno je da se problem smeća nakon vašara reši što pre, kako bi se sprečilo dalje zagađenje i očuvao prostor za buduće generacije. Potrebno je raditi na podizanju svesti i odgovornosti građana kako bi se očuvala životna sredina. Samo zajedničkim snagama možemo učiniti da naš grad bude čist i uređen.
Učestale pojave smeća nakon manifestacija poput vašara ukazuju na potrebu promene svesti i ponašanja ljudi. Čistoća i očuvanje životne sredine su odgovornost svih nas i važno je da svi shvatimo važnost tog problema. Samo ako se svi zajedno angažujemo možemo rešiti ove probleme i učiniti naš grad lepšim mestom za život.
Kroz edukaciju, kazne za nepoštovanje pravila i zajedničke akcije čišćenja možemo promeniti situaciju i poboljšati stanje na vašarištu i ostalim javnim mestima. Građani treba da budu svesni važnosti čistoće i da preuzmu odgovornost za očuvanje životne sredine.
Nadamo se da će se situacija na vašarištu što pre rešiti i da ćemo ubuduće imati manje problema sa smećem. Važno je raditi na edukaciji i podizanju svesti građana o značaju čistoće i očuvanja životne sredine. Samo zajedničkim snagama možemo učiniti da naš grad bude čist i uređen, a vašarište bez smeća i nepotrebnog otpada.