Digitalizacija je trebala ubrzati procese u bankama, ali izgleda da je u pojedinim filijalama samo produžila procedure. U jednoj od najvećih banaka u Srbiji, elektronsko podnošenje zahteva za produžetak dozvoljenog minusa može potrajati nedelju dana ili čak duže. To je dovelo do problema za klijente kojima je instant novac neophodan, jer su primorani da čekaju na odgovor banke. Preporuka je da se za svaki slučaj, mesec dana unapred, zatraži produžetak dozvoljenog minusa, jer ne postoji garancija koliko će se na odgovor čekati.
U nedavnom slučaju, jedna Beograđanka je imala problema sa produžetkom dozvoljenog minusa, iako je podnela zahtev pet dana pre isteka ugovora. Iako je inače ovaj postupak završavala za nekoliko minuta, ovoga puta je čekala nedelju dana i morala da se obrati direktno filijali kako bi ubrzala proces odobrenja. Finansijski savetnik Dušan Uzelac savetuje građane da se bolje informišu o uslovima korišćenja dozvoljenog minusa i da se ne oslanjaju isključivo na digitalne procese, već da budu spremni i za odlazak u filijalu ako je potrebno.
Dozvoljeni minus je jedna od najskupljih vrsta pozajmica koje banke nude, ali je istovremeno i jedna od najčešće korišćenih. Zbog visokih kamatnih stopa, preporučuje se da se dozvoljeni minus koristi samo u krajnjoj nuždi i na što kraći rok. Prema rečima ekonomskih stručnjaka, dozvoljeni minus treba da bude poslednja opcija, a uvek je bolje istražiti i druge mogućnosti pozajmica koje su jeftinije. U nekim bankama dozvoljen minus se odobrava automatski, dok se u drugima mora proći kroz kompleksnu proceduru odobrenje.
Generalno, stručnjaci savetuju građane da se oslanjaju na konkurenciju između banaka kako bi dobili bolje uslove za pozajmice, jer su banke, kao prodavnice novca, zainteresovane za privlačenje klijenata. Važno je da klijenti budu informisani o uslovima korišćenja dozvoljenog minusa i da budu spremni na sve moguće procedure koje banke zahtevaju. Digitalizacija može olakšati procese, ali u nekim slučajevima može i produžiti vreme potrebno za odobrenje pozajmica. U krajnjoj liniji, važno je da građani budu informisani, budu strpljivi i da traže najbolje uslove za sebe kada su u potrazi za finansijskim pomoćima.