Pokrajinska inspekcija istražuje slučaj uginuća strogo zaštićenih vrsta ptica kod Sremske Rače

Milan Petrović avatar

Pokrajinska inspekcija za zaštitu životne sredine je 24. februara konstatovala uginuće i moguće trovanje strogo zaštićenih vrsta ptica, uključujući orla belorepana i orla mišara, u ataru sela Sremska Rača. Ova situacija je izazvala ozbiljnu zabrinutost među ekolozima i stručnjacima, s obzirom na to da su ove vrste ptica zaštićene zakonom i igraju ključnu ulogu u ekosistemu.

U koordinaciji sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode i pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova, ekipa inspekcije je na terenu pronašla dva leša orla mišara, kao i leševe jedne svrake, jednog gavrana i tri orla belorepana. Među njima se nalazio i jedan orao belorepan koji je bio prstenovan sa oznakom „Budimpešta“, što ukazuje na to da je ptica ranije bila proučavana ili zaštitna od strane organizacija koje se bave očuvanjem prirode. Takođe, pronađena su i dva leša šakala, što dodatno komplikuje situaciju.

Prema zvaničnom saopštenju Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, svi pronađeni leševi su predati Naučnom institutu za veterinarstvo u Novom Sadu. Ovaj institut će sprovesti analize kako bi utvrdio uzroke uginuća ovih životinja. Uz to, forenzička služba Ministarstva unutrašnjih poslova je takođe uključena u istragu, što ukazuje na ozbiljnost situacije i potrebu za detaljnim ispitivanjem svih aspekata ovog incidenta.

Događaj je prijavljen i Republičkoj veterinarskoj inspekciji, kao i nadležnom Javnom tužilaštvu u Sremskoj Mitrovici. Ove institucije su zadužene za istraživanje svih mogućih okolnosti koje su dovele do uginuća ovih životinja. Stručnjaci upozoravaju da bi trovanje moglo biti rezultat ljudskih aktivnosti, kao što su upotreba pesticida ili druge hemikalije koje su zabranjene ili neadekvatno korišćene.

Ovaj incident ukazuje na širi problem zaštite životne sredine i ugroženosti divljih životinja u Srbiji. U poslednjih nekoliko godina, stručnjaci su primetili porast broja slučajeva trovanja i uginuća zaštićenih vrsta, što postavlja pitanje o efikasnosti postojećih mera zaštite i očuvanja prirode. Takođe, ovo može imati dalekosežne posledice po biodiverzitet i ekosistem regije, s obzirom na to da orlovi i šakali igraju ključne uloge u regulaciji populacija drugih vrsta.

Stručnjaci i aktivisti za zaštitu životne sredine apeliraju na građane da budu pažljiviji i da prijave sumnjive aktivnosti koje bi mogle ugroziti divlje životinje. Takođe, naglašavaju potrebu za edukacijom javnosti o važnosti očuvanja prirode i zaštite zaštićenih vrsta.

U ovom konkretnom slučaju, važno je da nadležne institucije brzo reaguju i sprovedu sve potrebne analize kako bi se utvrdili uzroci uginuća ptica i šakala. Takođe, potrebno je preduzeti mere kako bi se sprečilo ponavljanje sličnih incidenata u budućnosti. Očekuje se da će rezultati istrage biti objavljeni u narednim nedeljama, što će pomoći u razumevanju ovog tragičnog događaja.

S obzirom na to da su orlovi belorepani i orlovi mišari ključni za ekosistem, očuvanje ovih vrsta je od izuzetnog značaja. Njihovo prisustvo u prirodi ne samo da doprinosi ravnoteži ekosistema, već takođe ima značajnu ulogu u očuvanju prirodnih staništa. U tom smislu, društvo mora biti svesno važnosti očuvanja prirode i aktivno učestvovati u njenoj zaštiti.

Milan Petrović avatar