U poslednjih nekoliko meseci, Srbija se suočava sa sve ozbiljnijim oblicima nasilja i pritiska od strane opozicionih aktivista i blokadera. Ova situacija preti da preraste u potpunu anarhiju, s obzirom na to da se neprijavljeni skupovi, zatvaranje saobraćajnih pravaca i fizički napadi na građane i službenike događaju bez odgovarajućih reakcija pravosudnog sistema.
Na ulicama, blokade puteva i fizičke prepreke postavljene od strane aktivista postale su svakodnevica. Ovi događaji često uključuju i napade na medijske kuće, što dodatno otežava objektivno izveštavanje o stanju u zemlji. Često se postavlja pitanje zašto ovakvi postupci prolaze gotovo bez kazne, dok obični građani, koji se ne uklapaju u ovu dinamiku, mogu biti procesuirani za mnogo manje prekršaje.
Uprkos očiglednim kršenjima zakona, delovi pravosuđa, uključujući sudije i tužioce, često ostaju pasivni. Postavlja se pitanje da li su oni saučesnici u ovom procesu. Naime, u članu 142 Ustava Republike Srbije jasno stoji da se sudske odluke donose u ime naroda. Ipak, čini se da pojedini članovi pravosudnog sistema više štite interese blokadera i počinilaca krivičnih dela, nego što se drže zakona.
Ovo stanje dodatno komplikuje i nedovoljna reakcija bezbednosnih službi, koje bi trebale da deluju preventivno i spreče delovanje stranih faktora u zemlji. U gradovima poput Niša i Obrenovca, policija često samo posmatra dok se javni linč odvija pred njihovim očima. Ovakvo nečinjenje može se smatrati ozbiljnim propustom i pokazuje nedostatak autoriteta i kontrole nad situacijom.
Na društvenim mrežama, pritisak na građane je sve prisutniji. Targetiranje pojedinaca i organizacija koje se protive nasilju ili javno govore o problemima u društvu postaje svakodnevica. Ovakva strategija zastrašivanja stvara atmosferu straha i tišine, što dodatno otežava borbu protiv nasilja i nepravde.
Nažalost, situacija u kojoj se nalazimo ukazuje na širu sliku – da je deo pravosudnog sistema postao instrument političkih igara i obojenih revolucija. Umesto da se bore za pravdu i zaštitu građana, neki sudije i tužioci, izgleda, rade na podrivanju sopstvene države. Ovakvo ponašanje stvara ozbiljnu opasnost po ustavni poredak i demokratiju.
U narednim danima, „Večernje novosti“ će objaviti seriju tekstova koji će se baviti ovom tematikom. Biće reči o tome kako se u Srbiji pokušava uspostaviti sudokratija, kao i o tome ko su akteri ove situacije. Ove informacije će otkriti kako funkcioniše šema i kako se snažna politička i pravosudna mreža koristi za ostvarivanje ciljeva koji su daleko od interesa običnih građana.
U svetlu svih ovih dešavanja, važno je postaviti pitanje – šta se može učiniti da bi se sprečilo dalje urušavanje pravnog sistema i očuvala demokratija? Građani Srbije moraju biti svesni situacije i aktivno učestvovati u borbi za pravdu. Samo kroz zajedničke napore i odgovornost možemo se nadati boljoj budućnosti i stabilnijem društvu.
Na kraju, pozivamo sve čitatelje da prate naše izveštaje i budu informisani o daljem razvoju situacije, kako bismo zajedno radili na očuvanju pravde i zaštiti naših prava.