Prema nedavno objavljenim rezultatima ankete evropskih ekonomskih stručnjaka za drugi kvartal 2024. godine, ekonomski i politički značaj Evropske unije je u padu. Istraživanje koje su zajednički proveli Institut za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena i Institut za švajcarsku ekonomsku politiku pokazuje da ekonomski stručnjaci izražavaju skeptičnost u vezi s budućim razvojem EU kao biznis lokacije, te istovremeno očekuju smanjenje političkog uticaja EU u narednom periodu. Najveći pesimizam iskazuju stručnjaci iz Francuske, Nemačke i Češke.
Prema mišljenju istraživača IFO Filipa Hajla, nova Evropska komisija treba da se fokusira na zajedničku spoljnu i ekonomsku politiku kako bi EU mogla uspešno da se ekonomski nadmeće sa Kinom i Sjedinjenim Američkim Državama. Ispitanici u Evropi koji su učestvovali u istraživanju smatraju da bi EU mogla postati manje atraktivna kao poslovna lokacija, a rezultati izbora za Evropski parlament mogli bi imati negativan uticaj na ekonomski rast njihovih zemalja.
Iako većina ekonomskih stručnjaka ne očekuje direktni uticaj izbora za EP na ekonomski razvoj, mnogi žele da države članice daju veća zakonodavna ovlašćenja Evropskoj uniji. Ipak, istraživanje pokazuje suprotan trend i očekuje se da će značaj nacionalne politike u zemljama EU sve više rasti.
Anketa je sprovedena od 12. do 26. juna 2024. godine, u kojoj je učestvovalo nešto manje od 1.600 ekonomskih stručnjaka. Ovi rezultati ukazuju na trenutno stanje skepticizma i pesimizma među stručnjacima u vezi sa budućnošću Evropske unije kao ekonomske i političke sile.
U današnjem svetu u kojem globalna konkurencija sve više raste, Evropska unija se suočava sa izazovima kako da očuva svoju ekonomsku i političku poziciju. Potrebno je da EU preduzme određene korake kako bi ostala relevantna i konkurentna na međunarodnom tržištu.
Analiza ekonomskih stručnjaka pokazuje da postoji potreba za većom saradnjom i koordinacijom u okviru EU, kako bi se ojačala spoljna politika i ekonomska konkurentnost. Također, stručnjaci ističu da je važno da Evropska komisija preuzme aktivniju ulogu u vođenju zajedničke ekonomske politike, kako bi se suprotstavila ekonomskim izazovima koje donose Kina i Sjedinjene Američke Države.
Pesimizam i skepticizam među ekonomskim stručnjacima u vezi sa budućnošću EU kao poslovne lokacije mogu imati ozbiljne posledice na ekonomski razvoj u regionu. Potrebno je da se pronađu efikasne političke i ekonomske strategije kako bi se očuvala stabilnost i prosperitet unutar Evropske unije.
Uprkos izazovima sa kojima se suočava Evropska unija, važno je da se preduzmu odgovarajuće mere kako bi se očuvala integracija i saradnja među državama članicama. Nacionalne politike trebaju biti usklađene sa zajedničkim ciljevima i vrednostima EU, kako bi se osigurala zajednička ekonomska budućnost.
U zaključku, rezultati ankete evropskih ekonomskih stručnjaka za drugi kvartal 2024. godine jasno pokazuju pad ekonomskog i političkog značaja Evropske unije. Potrebno je preduzeti konkretne korake kako bi se ojačala ekonomska konkurentnost i politički uticaj EU u svetu. Samo zajedničkim naporima i saradnjom može se osigurati stabilna i prosperitetna budućnost Evropske unije.